Omnipollo – Aon Pecan Mud

DSC_0592 Omnipollo – Aon Pecan Mud. Szwedzki, ale z Holandii i do USA. O Omnipollo słyszałem sporo, ale jakoś nigdy nie było okazji spróbować niczego z tego browaru. Aż do teraz. W prezencie dostałem butelkę Aon Pecan Mud, czyli mocno aromatyzowanego imperial stoutu. Prezent przyjechał z Gdyni, browar Omnipollo jest ze Szwecji, ale to piwo warzone było w holenderskim De Mollen, a wnioskując po informacji na etykiecie kierowane jest ono między innymi na rynek amerykański. Iście kosmopolityczny stout. Opakowanie samo w sobie też dość oryginalne, zamiast tradycyjnej etykiety mamy tu wymalowaną na zielono uśmiechniętą buźkę. Tą samą techniką naniesione są informacje o piwie z tyłu butelki. Wygląda to naprawdę dobrze, może poza naklejką polskiego importera.

Jak można się spodziewać, piwo jest czarne i nieprzejrzyste. Piana obfita, ale po chwili redukująca się do cienkiej warstwy. Aromat bardzo intensywny, od razu kojarzą się z nim kakao, czekolada, wanilia, masło orzechowe i kruche ciasteczka. W smaku też czekolada, trochę kawy, odrobina paloności i ciut kwaśności. Wysycenie niskie. W posmaku głównie gorzka czekolada i alkohol. Po bardzo intensywnym, słodkim aromacie, smak nieco rozczarowuje jeśli chodzi o intensywność. Pełnia średnia, idąca w kierunku wysokiej. Piwo słodkie, wyklejające. Goryczka solidna, chmielowo-alkoholowa. W aromacie nie ma alkoholu i ogólnie nie przeszkadza on poza w delikatnym gryzieniem w przełyku. Obecność aromatu masła orzechowego przypomina mi Sweet Baby Jesus próbowane już jakiś czas temu.

Piwo warzone jest z aromatami i browar uczciwie informuje o tym na butelce. Aromaty tutaj czuć, wszystko jest bardzo intensywne. Pomimo tego komponuje się to dość dobrze ze sobą. Czego mi tutaj brakuje to odrobinę większego przełożenia tego co czuć tutaj nosem na smak piwa, który jest sporo uboższy. Nie zaszkodziłaby też pewnie jeszcze odrobinę wyższa pełnia i słodycz w tym piwie. Pomimo, że nie przemawiają do mnie aromaty, to efekt końcowy jest co najmniej zadowalający. Aczkolwiek jest to nadal półkę niżej niż imperial stouty z USA których miałem okazję wielokrotnie próbować.

Ocena ogólna 4/5

  • Data przydatności – ?
  • Alkohol – 11%
  • Ekstrakt – 30
  • IBU – ?
  • SRM – ?
  • Cena – ? (prezent)
  • Skład: zawiera aromaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.