Pinta – Hop Tour Argentina Rye Wine

DSC_0588 Pinta – Hop Tour Argentina Rye Wine. Przeleżakowany rye wine na argentyńskim chmielu. Browar Pinta swój projekt Hop Tour uruchomił w 2016. W dużym skrócie polega on na wizytach w różnych zakątkach świata i warzeniu następnie piwa z surowców pochodzących stamtąd. Epizod pierwszy to Argentyna, skąd przyjechały chmiele użytego do tego piwa, a dokładniej odmiany: lokalny Cascade, Traful, Catar i Mapuche. Reszta składu jest już klasyczna, czyli słody z niemieckiego Weyermanna i drożdże US-05. Piwo miało premierę początkiem 2017 i wtedy je zakupiłem. Ale jak to ostatnio u mnie bywa, przeleżało blisko dwa lata w piwnicy i degustuję je na dwa tygodnie przed data przydatności podaną na butelce. Na swoje usprawiedliwienie zaznaczę, że piwo o ekstrakcie 30 blg i 12,9% alkoholu powinno się dobrze leżakować.

Barwa jasno brązowa, wpadająca w rubin, lekko zamglona. Piana bardzo licha. Piwo niezwykle gęste, oleiste, widać to już przy nalewaniu z butelki. Aromat bardzo intensywny, ciężki. Dominują suszone owoce, figi, daktyle i tym podobne klimaty. Do tego uzupełnione jest to nieco ziołowym chmielem. Wysycenie niskie. Piwo bardzo pełne, słodkie, wyklejające. Ale jednocześnie skontrowane mocną, wyraźną goryczką. W smaku słodowe, lekko pikantne. Dużo suszonych owoców, do tego delikatny karmel. Alkoholu nie czuć w aromacie, ale w wyraźnie daje o sobie znać zaraz po przełknięciu. Posmak chmielowo-alkoholowy. Oprócz wspominanych wcześniej owoców, sporo jest tu też aromatów ziołowych kojarzących się z ziołowymi nalewkami. Przypomina mi to trochę próbowane jakiś czas temu włoskie Borderline Barley Wine 2017.

Pinta – Hop Tour Argentina Rye Wine to piwo bardzo słodkie, ale skontrowane wysoką goryczką. Ma wszystko czego można się spodziewać po piwie z znacznym udziałem słodów żytnich w zasypie – jest gęste, oleiste, nieco pikantne. Niestety pomimo blisko dwuletniego leżakowania, oprócz przyjemnego utlenienia, nadal nie jest do końca ułożone jeśli chodzi o alkohol. Eksperyment ciekawy, zwłaszcza, że było to chyba pierwsze piwo Pinty o takim wysokim ekstrakcie.

Ocena ogólna 4/5

  • Data przydatności – 30/03/2019
  • Alkohol – 12,9%
  • Ekstrakt – 30
  • IBU – ?
  • SRM – ?
  • Cena – 17,9 zł (sklep specjalistyczny)
  • Skład: woda, słody jęczmienne i żytnie: Weyermann pale, żytni jasny, Cararye, Caramunich Typ II, Caraaroma, cukier, chmiele (Argentyna): Cascade, Traful, Catara, Mapuche, drożdże Safale US-05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.