Pinta – Imperator Bałtycki Sherry Oloroso BA

DSC_0678 Pinta – Imperator Bałtycki Sherry Oloroso BA. Wpis mocno, ale to mocno, archiwalny. Postanowiłem spróbować nadrobić zaległości blogowe i wróciłem do notatek z roku 2019. Mamy maj 2019, o pandemii nikomu jeszcze się nie śniło, Pinta w swoim browarze w Wieprzu nie wybiła jeszcze swojej pierwszej warki, ale już od trzech lat zajmowała się leżakowanie piwa w beczkach. Na mój warsztat trafił Pintowy klasyk, czyli Imperator Bałtycki, ale tym razem w wersji leżakowanej w beczkach po Sherry Oloroso. Imperialny porter bałtycki 4 miesiące leżakował w stalowym tanku, kolejne 4 w drewnianych beczkach, a później jeszcze ze dwa lata, już w butelce, w mojej piwnicy. Piwo, jak zwykle w tej serii, w butelce o pojemności 0,33 litra, tym razem zapakowane jeszcze dodatkowo w gustowny kartonik. Czarno-biała etykieta utrzymana jest w morskiej tematyce. Wszystko wygląda tutaj bardzo schludnie, ciekawie i zachęcająco.

Piwo jest prawie czarne, nieprzejrzyste. Piana znikoma. W aromacie o dziwo nadal sporo żywicznego chmielu, do tego czekolada, wiśnia, delikatna śliwka. Mieszają się tu aromaty pochodzące od chmielu, słodu, beczki i utlenienia. Wysycenie niskie, świetnie pasujące tutaj. W smaku od razu czuć drewno, dębinę, taniny. Poza tym jest czekolada, trochę czerwonych owoców, znów przebija się wiśnia. Piwo jest gęste, treściwe. Goryczka zaznaczona solidnie zaznaczona, ale nie przesadzona. Alkoholu nie czuć, dopiero w posmaku czuć bardzo delikatne pieczenie. Nie ma tutaj przesadzonej paloności, piwo jest bardzo dobrze zbalansowane.

Musiałbym wyciągnąć regularnego Imperatora, ale o ile mnie pamięć nie myli, to wersja Sherry Oloroso jest chyba jeszcze lepsza od wersji bazowej.

Ocena ogólna 5/5

Data przydatności – 30/03/2019
Alkohol – 9,1%
Ekstrakt – 24,7%
IBU – ?
Cena – 9,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne Wyermann Pilzneński, Monachijski Typ I, jęczmienny diastatyczny, wiedenski, caramunich typ III, caraaroma, carafa special typ I, cukier, chmiele USA Amarillo,Ahtanum, Centennial, El Dorado, Mosaic, Zeus, drożdze Saflager W34/70. Pasteryzowane, niefiltrowane.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.