Browar Zamkowy Cieszyn – Rye Wine Cieszyńskie

DSC_0674 Browar Zamkowy Cieszyn – Rye Wine Cieszyńskie. Zamiast Grand Championa. W grudniu 2018 premiery Grand Championa 2018 nie było. Konkurs wygrało piwo w kategorii Wheat Wine, na przygotowanie którego czas między finałem konkursu w czerwcu, a 6 grudnia, gdy mają premierę Grand Championy, był zdecydowanie za krótki. Ale Browar Zamkowy Cieszyn przygotował zamiast tego inną ciekawostkę – Rye Wine uwarzone według receptury autorstwa Mariusza Bystryka, którego piwo wygrało nagrodę specjalną Browaru Zamkowego Cieszyn w konkursie Grand Champion Polskie Stowarzyszenia Piwowarów Domowych 2017. Styl jakby nie patrzeć podobny, świetnie pasujący na zimowe miesiąca. Dla ustalenia uwagi, zarówno Rye Wine jak i Wheat Wine to pochodne Barley Wine, z tą różnicą, że w zasypie zamiast części słodu jęczmiennego pojawiają się odpowiednio słody żytnie i pszeniczne, które wnoszą swoją specyfikę do gotowego piwa. Samego Rye Wine najpierw zakupiłem pojedynczą butelkę, ale później udało mi się dostać zestaw dwóch butelek z dedykowanym szkłem. Szkło trochę nietypowe, bo ma cechę 0,3l, ale jest znacznie większe. Pierwszy raz widzę, też na szkle logo PSPD.

Barwa ciemno brunatna, piwo lekko zmętnione, sporo osadu na dnie. Piana średnio obfita, powoli redukująca się do cienkiej warstwy. W aromacie – słód, chleb, ciasto, trochę fig gdzieś w tle, ogólnie bardzo słodko. Wysycenie średnio-niskie przyjemne. Piwo gęste, oleiste, zawiesiste, wyklejające. Zdecydowanie słodkie. Lekko pikantne, lekko ziemiste, co jest dość typowe dla słodu żytniego. Goryczka wyraźnie zaznaczona. Piwo delikatnie pikantne w posmaku, z wyczuwalną nutą alkoholu. Pomimo tego dość dobrze maskuje swoje blisko 10% alkoholu.

Piwo bardzo przyjemne, chyba ma potencjał do poleżakowania sobie kilka lat i to chyba zrobię z pozostałymi butelkami. Rye wine to chyba pierwsze mocne ale z Cieszyna i chyba jest to potencjalnie ciekawy kierunek dla rozwoju dla tego browaru.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności – 28/11/2028 (10 lat)
Alkohol – 9,9%
Ekstrakt – 25%
IBU – ?
Cena – 9,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne (Pale Ale, Pilzneński), słody żytnie (Żytni jasny, Cararye), chmiele (Marynka, Mosaic, Simcoe, Iunga), drożdże (Belgian Ardenes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.