Olimp – Hades

DSC_0670 Olimp – Hades. Może tym razem. No to mamy przełom, drugi wpis w tym roku, więc jest poprawa względem 2020. Tym razem na warsztat wzięte zostało piwo z browaru Olimp. Szybki rzut oka na social media, bo na półkach sklepowych piw z tego browaru nie widziałem, i wychodzi na to, że browar działa. To dobra wiadomość. Hades to imperial stout, ale nie taki zwyczajny. Mamy tu całą masę dodatków: mleko w proszku, ziarna kakaowca i papryczki, i to w dodatku kilku odmian – Mulato, de Arboi, Habanero, Guajilo, Chipotle. Czyli taki mocno podkręcony ten stout. Piwo leżało w piwnicy chyba ze dwa lata, degustowane było dosłownie kilka dni po dacie przydatności podanej na etykiecie, ale przy zawartości alkoholu na poziomie 10% nie powinno mu to zaszkodzić. Do dłuższego przechowywania zachęcał też lak na kapslu. Butelka prezentuje się elegancko. Hades to tak jak Leśny krecik prezent od Krzysztofa.

Piwo czarne, nieprzejrzyste. Piana znikoma. W aromacie na pierwszym planie czekolada i wiśnie. Wysycenie jest, ale na dobrym, nie za wysokim, poziomie. W smaku czekolada i ogólnie sporo słodyczy. A zaraz za tym papryczki. Zdecydowanie mocno wyczuwalne. Nie to co Bomb! z Prairie gdzie były uzupełnieniem bukietu. Tutaj zdecydowanie te papryczki zbyt mocno się wybijają, na mój gust przede wszystkim Habanero. Nie ma tutaj paloności nadmiernej. Alkoholu spod aromatów czekolady, wiśni i papryczek nie czuć. Po przełknięciu wychodzi spod papryczek lekka popiołowość. Piwo jest w miarę gęste i treściwe, nawet jak na imperial stout, ale nie przesadzone. Goryczkę przez to papryczkowe pieczenie ciężko ocenić. Piwo z takich które trzeba by popijać, albo przegryzać.

Papryczki zdecydowanie dominują smak, jest ich zdecydowanie za dużo. Aromat za to bardzo przyjemy czekoladowo-wiśniowy, z odrobiną marcepanu. Piwo na pewno inne, na swoje czasy też dość, jak na nasz rynek, nowatorskie. W takiej postaci, jak degustowane przeze mnie, raczej do spróbowania jeden raz, ale gdyby zbalansować papryczki mogłoby być dużo bardziej przystępne.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności – 11/05//2019
Alkohol – 10%
Ekstrakt – 26%
IBU – 66.6
Cena – ? (prezent)
Skład: woda, słody: pilzneński, pale ale, wiedeński, Caraaroma, Czekoladowy 400, Pszeniczny, Karmelowy 30, Karmelowy 600, jęczmień prażony, mleko w proszku, ziarno kakaowca, papryczki: Mulato, de Arbol, Habanero, Guajillo, Chipotle, chmiele: Iunga, Mosaic, drożdże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.