Browar Stu Mostów – Salamander Blackcurrant Milkshake IPA

DSC_0398 Browar Stu Mostów – Salamander Blackcurrant Milkshake IPA. Krótki powrót do kraju. Po blogowych wojażach po całym świecie pora na chwilę wrócić na własne podwórko. Tym razem na warsztat trafia prezent z Wrocławia, a dokładniej Blackcurrant Milkshake IPA z Browaru Stu Mostów – seria Salamander. Data przydatności odległa, jeśli wynosi, jak sądzę rok, to próbuję tego piwa około miesiąca od rozlewu. Prosto z tanku może nie jest, ale przy rocznej dacie przydatności, miesięczne piwo powinno trzymać poziom. W składzie oprócz tradycyjnych składników mamy sok z czarnej porzeczki (i to w całkiem słusznej ilości), laktozę i wanilię.

Zacznijmy od wyglądu. Piwo jest czerwone, a może nawet bardziej ciemno różowe, całkowicie mętne. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak mętny kompot z pianą. Do tego pianą dość słabą, opadająca szybko do cienkiego krążka. W aromacie chmiel, ale średnio intensywny. Wysycenie średnie. W smaku przede wszystkim owoce, z porzeczką na czele. Piwo jest cierpkie, kwaśne i chmielowe. Goryczka średnio intensywna, krótka. Goryczkę zdecydowanie przykrywa jednak cierpkość i kwaśność. Piwo bardzo pełne. Faktycznie może się to kojarzyć z milkshakiem, tyle, że nie słodkim, a bardziej kwaśno-gorzkim i do tego gazowanym. Choć mi to bardziej przypomina jogurt, a moze nawet bardziej kefirem z dodatkiem porzeczek. Posmak porzeczkowo-chmielowy, intensywny, dość przyjemny. Wanilli wymienionej w składzie tutaj nie czuję. Akohol nie wyczuwalny.

Porzeczka przykrywa tutaj prawie wszystko. Jak na mój gust piwo jest trochę za kwaśne i trochę za cierpkie, ale przy tym jest bardzo gładkie i pije się je przyjemnie, jak na kwaśne piwo oczywiście. Myślę, że poziomu kwaśności nie powstydziło by się niejedno piwo mieniące się piwem kwaśnym. Eksperyment zdecydowanie udany, chętnie spróbowałbym wariantu z innymi owocami. Browar Stu Mostów trzyba dobry, wysoki poziom.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 15/10/2019
Alkohol – 5,9%
Ekstrakt – 17
IBU – 45
Cena – ? (prezent z Wrocławia)
Skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, płatki owsiane, tłoczony sok z czarnej porzeczki (10%), laktoza, chmiel, drożdże, laski wanilli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.