Prairie Artisan Ales – Prairie Paradise

DSC_0387 Prairie Artisan Ales – Prairie Paradise. Raj, czy nie raj? Pora na kolejnego imperialnego stouta z browaru Prairie Artisan Ales w Tulsie, Oklahoma. Tym razem Prairie Paradise czyli Coconut Vanilla Stout. Trzynasto procentowego stouta wzbogacono wanilią i kokosem i wyobraźcie sobie jak zareklamowano – jako odświeżające piwo na lato, tudzież całoroczne piwo, nie tylko na zimowe wieczory! Idea jak najbardziej ciekawa, ale według mnie ciężka do wdrożenia, ale może w Ameryce to się udaje. Po doświadczeniach z Prairie Bomb! i Birthday Bomb! spodziewam się po tym piwie naprawdę wiele. A poprzeczka jest zawieszona naprawdę wysoko.

Tak jak można się spodziewać – piwa jest czarne, nieprzejrzyste. Piana beżowa, grubopęcherzykowa, sycząca. Obfita, ale momentalnie opadająca do zera – tak samo jak w pozostałych imperial stoutach z Prairie. W aromacie słodko – czekolada, wanilia, praliny. W smaku też przede wszystkim słodko. Nie ma tu za dużo paloności, piwo zdecydowanie z gatunku tych słodszych. Wysycenie średnie, goryczka na średnim poziomie, chmielowo-alkoholowa. Alkoholu nie ma w aromacie, ale daje o sobie znać rozgrzewaniem w przełyku po kilku łykach. Kokos jest w aromacie i smaku, ale tak jakby gdzieś na drugim planie. W miarę ogrzewania się piwa – wychodzi w aromacie wiśnia i śliwka. Czekolada z wanilią na pierwszym planie, później kokos, na końcu wiśnia i śliwka w tle. Piwo treściwe, ale nie zapychające. Złożony, przyjemny aromat i smak pozwalają się długo delektować tym piwem, ale trzeba uważać, gdyż pomimo jego mocy pije się nadzwyczaj lekko.

Nie mogę uniknąć porównania do Prairie Bomb! Nie ma tutaj oczywiście chilli, nie ma tyle kawy. Jest czekolada, jest wanilia i dodatkowo kokos. Mam wrażenie, że jest nieco mniej słodkie i wyklejające niż próbowany jakiś czas temu Bomb! Może to tylko efekt bycia pierwszym, ale chyba kolejny imperial stout pomimo, że świetny, przegrywa minimalnie z flagowym piwem Prairie Artisan Ales. Trzeba się chyba wybrać kiedyś do Tulsy i spróbować tych stoutów side-by-side. Nie mniej, zdecydowanie polecam.

Ocena ogólna 5/5

Data rozlewu: ?
Alkohol – 13%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – ? (prezent z USA)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.