Thisted Bryghus – Thisted Limfjords Porter Double Brown Stout

DSC_0384 Thisted Bryghus – Thisted Limfjords Porter Double Brown Stout. Porter bałtycki prosto z Danii. Pora na kolejny prezent, tym razem z wycieczki kolegi do Danii. Porter bałtycki, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z regionu Morza Bałtyckiego, a więc trochę porterów z Polski już się tutaj pojawiło, zarówno tych tradycyjnych jak i nowofalowych wariacji. Był też porter z Litwy. A teraz debiutuje porter z Danii, a dokładniej Thisted Limfjords Porter Double Brown Stout który w nazwie ma stout, ale wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, że to jednak porter bałtycki. Piwo pochodzi z browaru Thisted Bryghus leżącego w zachodnio-północnej części Danii u wybrzeży Morza Północnego. Piwo dostałem latem 2018, degustowałem na jesień, ale data przydatności jest naprawdę długa, bo aż do 2021, czyli najprawdopodniej 3 lata od produkcji. Sporo.

Barwa ciemno brązowa, piana beżowa, średnio obfita. Szybko redukuje się do cieniutkiej warstwy. W aromacie przed wszystkim ciemne słody, objawiające się głównie czekoladą. Aromat zapowiada słodkie piwo, ale w smaku piwo jest wytrawne i goryczkowe. Piwo jest pełne, ale nie aż tak ciężkie jak się spodziewałem. Po przełknięciu pozostaje bardzo przyjemny goryczkowo-czekoladowy posmak. Wysycenie na średnim poziomie. Alkohol nie wyczuwalny.

Porter, zwany też Double Brown Stoutem, pije się nadspodziewanie lekko. Piwo jest średnio treściwe z dominującą w aromacie i smaku gorzką czekolada. Po licznych eksperymentach których podejmują się masowo polskie browary – dodawanie śliwek, wędzonych słodów, warzenie wersji imperialnych czy leżakowanie w beczkach Thisted Limfjords może nie zachwycać, ale jest to bardzo przyzwoite, klasyczne piwo.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 24/07/2021
Alkohol – 7,9%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – ? (prezent z Danii)
Skład: cały po duńsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.