Łąkomin – Leśny krecik

DSC_0623 Łąkomin – Leśny krecik. Ponad dwuletnie zaległości. Początkiem 2021 ogłosiłem, że pora w końcu zacząć nadrabiać zaległości publikacyjne. No i wyszło jak zwykle, czyli 2021 zakończył się tym jednym wpisem. Ale mamy nowy rok, i nowe postanowienia. Plan minimum to opublikować wszystkie zaległości z 2019 i pojedyncze degustacje z lat kolejnych. Zaczynamy od Leśnego Kresika, czyli Foreign Extra Stoutu z browaru Łąkomin. Piwo dostałem od kolegi Krzysztofa początkiem 2019, więc sprawdzam, czy browar nadal istnieje. Aktywna strona internetowa i profile ma mediach społecznościowych sugerują, że browar funkcjonuje. Jeśli chodzi o Leśnego Krecika, to browar w 2019 chwalił się nagrodami w konkursach Iberian Awards 2018, Konkurs Piw Rzemieślniczych 2018, Chmielaki Krasnystawskie 2016 i 2015. Styl dość klasyczny, umiarkowanie spektakularny przy dzisiejszych imperial stoutach z toną dodatków, czy potrójnie chmielonymi IPA, ale takich piw też potrzeba na rynku.

Chciałoby się powiedzieć, że piwo czarne, nieprzejrzyste, ale nie jest tak do końca. Piwo jest ciemno brązowe, z rubinowymi przebłyskami. Piana niewielka, beżowa, ale drobno pęcherzykowa i trwała. W aromacie kawa, czekolada, ciemne słody. Nic nie jest tutaj bardzo intensywne, ale zdecydowanie wyczuwalne. Wysycenie niskie, przyjemne, pasujące do tego piwa. Piwo sprawia wrażenie gładkiego, wręcz jedwabistego. Wytrawne, choć nie brakuje mu pełni. Jest tu gorzka czekolada, trochę kawy, trochę karmelu, mało paloności. Goryczka niska. Posmak krótki, delikatnie kawowy. Nie za dużo kwaśności, nie ma alkoholu.

Leśny Krecik to bardzo poprawne piwo. Nie rzuca na kolana, ale jest pijalne i przyjemne. Do tego nie można pominąć bardzo ładnej etykiety z krecikiem!

Ocena ogólna 4/5

  • Data przydatności – 10/2019
  • Alkohol – 6.9%
  • Ekstrakt – 16%
  • IBU – ?
  • SRM – ?
  • Cena – ? (prezent)
  • Skład: woda, słody: pale ale, monachijski I, czekoladowy, karmelowy, jęczmień palony, płatki jęczmienne, chmiel Marynka, drożdże Safale S-04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.