Marshall – Bound for Glory Belgian IPA

DSC_0197 Marshall – Bound for Glory Belgian IPA. Edycja 2015 – piwo które czekało. Wstyd się przyznać, ale piwo z browaru Marshall Brewing Company dostałem w prezencie od znajomego z Oklahomy i nie doczytawszy co to za styl, z automatu zakładając, że to tripel, wrzuciłem do piwnicy. Niemałe zaskoczenie spotkało mnie wyjmując butelkę z piwnicy, po doczytaniu, że jest to belgijskie, ale IPA. Do tego leżakowane w beczkach bo bourbonie. No cóż, może najświeższe w momencie degustacji nie jest, ale mam nadzieję, że przy 8.4% alkoholu nie zaszkodziło mu najpierw leżakowanie 6 miesięcy w beczkach po bourbonie (użytych w międzyczasie do leżakowania stoutu), a później trochę czasu w butelce u mnie w piwnicy. Według opisu, oprócz wspomnianej wcześniej beczki kompleksowości powinny tu dodawać belgijskie drożdże oraz chmiel Nelson Sauvin. Butelka 22 oz czyli bomber, do tego zalakowana. Nazwa piwa nawiązuje do Bound of Glory – tytułu autobiografii Woody Guthrie, folkowego muzyka pochodzącego z Oklahomy. Jego muzykę można znaleźć między innymi na Spotify.

Barwa miedziana, piana dość solidna, opada powoli. Piwo klarowne, z odrobiną osadu na dnie butelki. W aromacie karmel, chlebowość, ale i o dziwo chmiel, objawiający się cytrusami. Całość uzupełnia wanilia. Wysycenie średnie. Piwo pełne, słodkawe, ale nie przesadnie. Goryczka wysoka, średnio długa. Absolutnie nie czuć alkoholu, ale pomimo tego piwa sprawia wrażenie mocnego. Po przełknięciu pozostaje ciekawy, przyjemny posmak, kojarzący się z bourbonem. Finisz wytrawny. Aromaty pochodzące od drożdży, chmielu i beczki komponują się tutaj naprawdę dobrze.

Pomimo tego, że jest to dość mocne piwo, to jest ono bardzo przystępne. Pije się zdradziecko lekko. Piwo, pomimo tego, że poleżakowało trochę u mnie nadal pachnie i smakuje świetnie. Zakładam, że w świeżym, aromatu chmielowego byłoby jeszcze więcej. Miałem wcześniej okazję próbować Atlas IPA i Sundown Wheat z tego browaru, ale Bound for Glory jest zdecydowanie najlepsze. Jak tylko będę miał okazję chętnie spróbuję kolejnych edycji.

Ocena ogólna 5/5

Data przydatności: ?
Alkohol – 8,4%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – ? (prezent z USA)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.