Anthem – Uroboros Stout

DSC_0195 Anthem – Uroboros Stout. Pronounced OR-OH-BOR-US. Kontynuujemy przygodę z piwami z Oklahomy. Tym razem imperial stout o nazwie Uroboros z browaru Anthem w Oklahomy City. Jak na amerykańskie piwo przystało puszeczka 12 oz czyli 355 ml. Prosta, czarno-biała grafika, ale całkiem gustowna. A w środku imperialny stout, ale nie taki zwyczajny bo w wersji po belgijsku, czyli fermentowany belgijskimi drożdżami oraz z dodatkiem kandyzowanego cukru w składzie. Do tego leżakowany z płatkami dębowymi. Zobaczmy jak to komponuje się z palonymi i czekoladowymi słodami.

Piwo czarne, nieprzejrzyste. Piana beżowa, średnio obfita, po krótkiej chwili redukująca się prawie do zera. W aromacie na pierwszym planie wiśnie w czekoladzie, potem trochę suszonej śliwki i gdzieś dalej gorzka czekolada. Wysycenie średnie, przyjemnie musujące na języku. Piwo sprawia wrażenie pełnego, ale jak na styl nie jest przesadnie gęste. W smaku nuty typowe dla stoutu – trochę kawy, trochę czekolady, trochę paloności. Nie ma przesadnej kwaśności, ani goryczki. Piwo pozostawia delikatny, kawowy posmak na podniebieniu. Alkohol absolutnie niewyczuwalny. Piwo sprawia wrażenie lżejszego niż jest w rzeczywistości, na ślepo powiedziałbym, że jest tu 6-6,5% procent alkoholu, a nie 8,5%.

Jak na imperial stout jest to lekkie i pijalne piwo. Nie narzuca się, można je spokojnie sączyć. Myślę ze dobrze komponowałoby się z deserami czekoladowymi. Belgijskich drożdży nie czuć w aromacie, ale podejrzewam, że połączone z dodatkiem kandyzowanego cukru ujawniają się w względnej lekkości tego piwa. Myślę, że jest ono odfermentowane nieco głębiej niż typowe imperial stouty przy produkcji których używa się tradycyjnych ale’owych drożdży przeznaczonych do tego stylu.

Ocena ogólna 3,5/5

Data przydatności: ?
Alkohol – 8,5%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – ? (prezent z USA)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.