Anthem – IPA

04-DSC_0560 Anthem – IPA. Początek serii piw z Oklahomy. Początkiem 2018 roku w czasie pobytu w USA zostałem obdarowany pokaźną ilością piw z Oklahomy. Kilka wróciło ze mną do Polski i doczekało się degustacji w domowym zaciszu. Na początek IPA z Anthem Brewing Company mieszczącego się w Oklahoma City. Opakowanie standardowe jak na amerykańskie warunki – puszka 12 oz, czyli 355 ml. Ciekawostką za to dla mnie jest informacja serve at 42 F, czyli po naszemu około 5,5 C. Lepsze to niż ice cold jak zwykle serwowane są piwa w amerykańskich pubach, ale polski światek rzemieślniczo-blogowy za pewne wykpił by taką temperature serwowania. Ja purystą nie jestem, piwo trzymałem w lodówce w temperaturze 4 C i dałem mu się chwilę ogrzać przed otwarciem.

Zaczyna się od dużego zaskoczenia. Piwo jest mocno przegazowane i ucieka z puszki po otwarciu. Piana oczywiście bardzo obfita, ale szybko się redukuje. Barwa złota, mocne zmętnienie. Aromat jak na amerykańskie IPA przystało bardzo intensywny. Na pierwszym planie słodkie owoce tropikalne, cytrusy się nie przebijają. Po początkowym gwałtownym wygazowaniu nasycenie jest już umiarkowane, bardzo przyjemne. W smaku nie za słodko, ale też nieprzesadnie wytrawnie. Czuć tutaj solidną podbudowę słodową i wyraźny chmiel w smaku. Tak samo jak w aromacie dominują owoce tropikalne. Goryczka zdecydowanie zaznaczona, ale na pewno nie przesadzona, jak na IPA to można by nawet powiedzieć, że umiarkowana. Piwo pije się lekko, alkohol absolutnie niewyczuwalny. W posmaku pojawia się odrobina grejpfruta. Goryczka długo pozostająca na podniebieniu.

Piwo jest bardzo owocowe i bardzo zawiesiste. Nie wiem na ile przyczyniło się do tego przegazowanie i podniesienie drożdży z dna, ale Anthem IPA można by na siłę podciągnąć pod New England IPA. Nic szczególnie mnie tutaj nie urzekło, na mały minus można zapisać przegazowanie. Poza tym bardzo przyzwoite IPA.

Ocena ogólna 3,5/5

Data przydatności: ?
Alkohol – 6,5%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
SRM – ?
Cena – ? (prezent z USA)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.