AleSmith – Speedway Stout

25-DSC_0558 AleSmith – Speedway Stout. Starcie z legendą. Speedway Stout to piwo owiane pewną legendą. Ocena 100/100 na ratebeer, mnogość wariantów z różnymi rodzajami kawy i innymi dodatków oraz wersje leżakowane w różnorakich beczkach. Do mnie z USA trafiła wersja, jaka mniemam klasyczna – imperial stout with coffee. Duża, malowana butelka 750 ml zamknięta kapslem i owinięta kapturkiem. Nie wiem który to rocznik, ale kapsel ma napis anniversary 1995-2015, a piwo trafiło do mnie wiosną 2017. Przeczekało w piwnicy do końca roku, aż w reszcie trafił się dobry moment na degustację.

Tak jak można się spodziewać, piwo jest czarne, nieprzejrzyste. Piana beżowa, średnio obfita, opada do cieniutkiej warstewki dość szybko. W aromacie bardzo intensywna kawa i czekolada. Do tego trochę pralinek. W smaku od samego początku uderza paloność i goryczka. Poza tym gorzka czekolada. Piwo bardzo gładkie w odbiorze, ale nieprzesadnie gęste. W smaku jest też intensywna kawa, ale nie ma szczęście żadnej kwaśności. Goryczka chmielowo-alkoholowa. Wysycenie niezbyt wysokie. W mojej ocenie Speedway Stout idzie bardziej w kierunku wytrawnego niż słodkiego RISa. Alkoholu nie czuć w aromacie, grzeje natomiast przyjemnie w przełyku.

Po tym piwie spodziewałem się bardzo wiele. Czy spełnił moje oczekiwania? Ciężko powiedzieć. Speedway Stout to bardzo dobry, ale dość agresywny imperial stout, choć przy tym wysoce pijalny. Na pewno intensywny, na pewno bardzo dobry. Czy najlepszy jakiego piłem? Chyba raczej nie. Na pewno w mojej ocenie nie przebija Prairie Bomb!. Co do pozostałych próbowanych ostatnimi czasy RISów z USA: Undead Party Crusher, Big Bad Baptist, czy KBS to chyba jednak też nie. Chętnie jednak spróbuję, jak tylko będzie okazja, innych wersji Speedway Stoutu.

Ocena ogólna 4,5/5

Data przydatności: ?
Alkohol – 12%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
SRM – ?
Cena – ? (prezent z USA)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.