Wąsosz – RIS

22-DSC_1044 Wąsosz – RIS. Bardzo lekko wędzony. W 2017 wysypało się na rynek mnóstwo imperial stoutów. To co jeszcze dwa lata temu było specjalnym wydarzeniem, teraz stało się codziennością. Lepsze i gorsze imperial stouty lezą na sklepowych półkach, także tych supermarketowych. W związku z tym, że RISów na rynku zrobiło się sporo, zaczynają się udziwnienia. Coraz wyższe ballingi, leżakowanie w beczkach po różnych destylatach, najrozmaitsze dodatki. Browar Wąsosz pokusił się o dodanie do swojego RISa słodów wędzonych. I to nie typowego słodu jęczmiennego wędzonego drewnem bukowym, a słodu wędzonego czereśnią oraz wędzonego słodu pszenicznego.

Zacznijmy od tego, że piwo zakupione zostało w kwietniu 2016 w hipermarkecie Carrefour, który chyba był drugą po Tesco dużą siecią z szerokim wyborem piwa. Etykieta utrzymana w stylistyce mającej się kojarzyć z Rosją – od napisu ЯIS, przez wizerunek kremla w tle, po czerwoną gwiazdę wychylającą się znad napisu ЯIS. Piwo czarne, nieprzejrzyste. Piana skąpa, beżowa, po chwili zostaje tylko cienka obrączka. W aromacie słodko. Na pierwszym planie suszona śliwka, gdzieś w tle śliwka wędzona, odrobina wiśni i czekoladki z alkoholem. Wysycenie delikatne, faktura piwa bardzo gładka. Piwo sprawia wrażenie słodkiego, ale nie przesadnie. Nie ma żadnej kwaśności od palonych słodów. Goryczka krótka, chmielowo-alkoholowa. Po przełknięciu pozostaje delikatny, alkoholowy posmak, ale przyjemny, kojarzący mi się z bourbonem. Paloność umiarkowana, alkohol dobrze ukryty. Wędzonych słodów, poza tym co kojarzy mi się z wędzoną śliwką, ciężko się tutaj doszukać.

RIS z Wąsosza to piwo ułożone, grzeczne, nie przegięte w żadną stronę. Po składzie można było się spodziewać wędzonki, ale nie ma jej tutaj za wiele. Nic specjalnego, nic zaskakującego, ale wszystko poprawnie. Przyzwoite piwo, za przyzwoite pieniądze, dostępne w supermarkecie.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 31/03/2018
Alkohol – 12,6%
Ekstrakt – 25%
IBU – 3/6
SRM – ?
Cena – 9,90 zł (Carrefour)
Skład: woda, słód wędzony czereśnią, słód monachijski, słód palony, słód pszeniczny wędzony bukiem, słód czekoladowy jasny, słód karmelowy, płatki owsiane, cukier, chmiel Magnum, Sybilla, Citra, drożdże.
Pasteryzowane, niefiltrowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.