Birbant – AX

21-DSC_1040 Birbant – AX. RIS od Birbanta. Jeśli mnie pamięć nie myli Browar Birbant w 2017 wypuścił na rynek kilka wersji RISa, zarówno barrel aged, jak i wersje podstawowe. W moje ręce trafił jednak tylko jeden wypust, a dokładniej AX. Wersja podstawowa, nie leżakowana w drewnianych beczkach, bez udziwnień. Jak na styl parametry przyzwoite: 24,5 Plato/10,5% alkoholu. W składzie poza słodami nie widać żadnych dodatków mających podbić ekstrakt, nie ma też żadnych udziwnień w postaci owoców, czy przypraw. Woda, słód, chmiel i drożdże. Czysta klasyka.

Piwo czarne, nieprzejrzyste. Piana beżowa, bardzo słaba. W aromacie słodkie nuty: czekolada, praliny, odrobinę suszonej śliwki, trochę kawy. Piwo pełne w smaku, gładkie, nisko wysycone. W smaku gorzka czekolada, kawa, trochę paloności. Goryczka średnia, zwłaszcza jak na styl, ale wystarczająca by przyjemnie skontrować słodycz i pełnię w tym piwie. AX nie sprawia wrażenia zbyta słodkiego, ale nie jest też przesadnie wytrawne, jeśli chodzi o ten aspekt to jest gdzieś pośrodku. Alkoholu nie czuć w aromacie, ale piwo zdecydowanie rozgrzewa przełyk. Dość dobrze jest tu wszystko zbalansowane.

AX z Browaru Birbant to nie jest zbytnio wyszukany imperial stout, ale bardzo przyzwoity. Przeleżał u mnie w piwnicy przynajmniej pół roku, ale udało mi się go skosztować na dwa miesiące przed końcem daty przydatności podanej na etykiecie. Nie wiem na ile to leżakowanie mu pomogło, ale AX można spokojnie sączyć godzinę. Fani RISów udziwnionych będą zawiedzeni, ale ci którzy szukają przyzwoitego, klasycznego RISa za przyzwoite pieniądze mogą być usatysfakcjonowani.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 10/02/2018
Alkohol – 10,5%
Ekstrakt – 24,5%
IBU – 3/6
SRM – ?
Cena – 9,90 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne: pale ale, monachijski, karmelowe, Carafa I, Carafa III, chmiel Magnum, drożdże S-04.
Niefiltrowane, niepasteryzowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.