Solo – Skotidi

19-DSC_1037 Solo – Skotidi. Imperial Stout z Grecji. Browar Solo reklamuje się jako browar z Krety, aczkolwiek wydaje mi się, że piwo warzone jest, a przynajmniej początkowo było, w norweskim browarze Arendal Bryggen. Założycielem i piwowarem browaru Solo jest Norweg Kjetil Jikiun znany wcześniej z norweskiego browaru Nøgne Ø. Także mamy tutaj taki grecko-norweski mariaż. Poza składem po angielsku, reszta etykiety jest po grecku. Graficznie etykieta bardzo minimalistyczna, czarno-fioletowa. Nie prezentuje się to najgorzej, ale jakieś szczególnie urokliwe też to nie jest.

Barwa czarna, nieprzejrzysta. Piana beżowa, drobna, średnio obfita, po chwili redukuje się do skromnego pierścienia. W aromacie czekolada, odrobina kawy i praliny. W smaku już tej kawy jest więcej, sporo jest też paloności, objawiającej się wręcz delikatną kwaśnością. Wysycenie średnie, pasujące tutaj. Piwo nie sprawia wrażenia zbytnio gęstego, ale jednak nieco klei się na ustach. Piwo jest zdecydowanie wytrawne, goryczka jest wysoka. Do tego długi goryczkowo-palono-kawowy posmak. Z każdym kolejnym łykiem odczucie kwaśności się wzmaga, od zimnej, czarnej kawy, po świeże wiśnie. Piwo trochę poleżało w piwnicy przed degustacją, ale nie ma oznak utlenienia. Goryczka zalega.

Podsumowując, piwo jest: kawowe, palone, gorzkie i odrobinę kwaśne, dość wytrawne. Jest tu sporo aromatów kojarzących się z imperial stoutem, ale nie ma słodyczy które w wielu piwach w tym stylu ma miejsce. Alkohol absolutnie niewyczuwalny. Na dzisiejsze czasy, i współczesny rynek piwa w Polsce Skotidi nie robi szału, ale jest na pewno poprawne i pijalne.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 08/08/2018 (data rozlewu: 08/08/2016)
Alkohol – 9%
Ekstrakt – 22%
IBU – 75
SRM – ?
Cena – 14,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: water, malted barley, malted wheat, oat, barley, hops, yeast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.