Browar Zamkowy Cieszyn – Nowa Anglia z Cieszyna

18-DSC_1005 Browar Zamkowy Cieszyn – Nowa Anglia z Cieszyna. Grand Champion 2017. Kolejny rok, kolejny Grand Champion. Było już podwójne IPA – Grand Champion KPD 2013 i West Coast IPA – KPR 2016. Ale jak wiadomo IPA nigdy nie za dużo, więc w 2017 tytuł Grand Championa został przyznany piwu które wygrało kategorię New England IPA. Ten gatunek piwa jest niezwykle modny od pewnego czasu, zarówno za oceanem jak i na naszym podwórku. Zwycięskie piwo uwarzył w domu Dawid Bobryk i tak jak w poprzednich latach piwo według tej receptury zostało następnie uwarzone na znacznie większą skalę w browarze w Cieszynie. Co prawda Grand Champion nie jest już takim wydarzeniem jak kiedyś – nie ma dedykowanego szkła, nie ma już takich emocji w czasie premiery, ale sentyment pozostał. Przynajmniej u mnie.

Barwa jasnego bursztynu/ciemnego złota. Piwo jest prawie klarowne, mamy tutaj tylko lekkie zamglenie. Piana średnio obfita, ale opada powoli. Aromat intensywny, słodki. Na pierwszym planie owoce tropikalne, mango, odrobina żywicy. Wysycenie średnie. W smaku już tak słodko jak zapowiada to aromat nie jest. Piwo jest wytrawne. Goryczka niezbyt wysoka, ale wyraźnie zaznaczona, krótka. Posmak grejpfrutowo-iglasty, ale przyjemny, niezalegający. Wracając do aromatu – na pierwszym planie owoce tropikalne, na drugim trochę żywicy, gdzieś daleko w tle cytrusy. Piwo bardzo lekkie w odbiorze, smukłe, alkohol absolutnie niewyczuwalny. Przez niewysokie wysycenie i stosunkowo wysoką wytrawność bardzo pijalne. Żelaza, które zdarza się w piwach z Cieszyna, tutaj na szczęście nie ma.

Po New England IPA spodziewałem nieco więcej treściwości i nieco mnie goryczki. Według mnie bliżej piwu z Cieszyna do West Coast IPA niż New England, ale i tak jest to wyśmienite IPA. Aromatyczne, wytrawne, z dość wyraźną goryczą i odpowiednim wysyceniem. Nic odkrywczego, nie do końca w stylu, ale bardzo przyjemne i solidnie wykonane. Ocena jak zwykle subiektywna, tym razem nieco zawyżona – przez sentyment do Grand Championów

Ocena ogólna 5/5

Data przydatności: 27/05/2018
Alkohol – 6,5%
Ekstrakt – 15,5%
IBU – ?
SRM – ?
Cena – 9,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne (jasny, Abbey), płatki owsiane, chmiel (Centennial, Simcoe, Citra, Amarillo, Cascade), drożdże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.