Jabłonowo – Porter Podbity Śliwką

16-DSC_0999 Jabłonowo – Porter Podbity Śliwką. Tuba niezwrotna. Moda na śliwkę w piwie zacząła się od Imperium Prunum 2016. Po szale jaki towarzyszył pierwszej warce, początkiem 2017 było jeszcze gorzej. A tu dość spory browar Jabłonowo, znany m.in. warzenia piwa dla dyskontów wyskakuje ze swoim porterem z dodatkiem śliwki. Całe piwo wydaje się być zrobione dla żartu – od nazwy poczynając, przez wygląd butelki po edycję limitowaną, a raczej Totalnie Limitowaną Edycję w tubie niezwrotnej i w butelce z kapslum lakum. I tą właśnie wypasioną wersję udało mi się dostać w 2017. O ile wersja w podstawowym opakowaniu kosztowała koło 10 złotych, to Totalnie Limitowana Edycja już 25 zł. W 2018 roku w podobnym czasie co trzecia warka Imperium Prunum znów na rynku pojawił się Porter Podbity Śliwką, ale tutaj degustujemy butelkę która przeleżała w piwnicy prawie rok czasu.

Na wstępie jeszcze dwa zdania o opakowaniu. O ile tuba i malowana butelka to fajny, choć zbędny bajer, to już lak na kapslu to istne przekleństwo. Otwarcie tego tak, aby nie zabrudzić wszystkiego do koła graniczy z cudem. Po tym jak w końcu udało się z owym lakiem i kapslem uporać możemy w końcu dobrać się do piwa. Barwa ciemno brunatna, piana średnio obfita, szybko redukująca się do skromnego pierścienia. W aromacie piernik, pumpernikiel, trochę czekolady, odrobina wędzonki i w końcu śliwka. Wszystko to razem do kupy kojarzy się bardzo słodko. W smaku dominuje już wędzona śliwka. Jest też odrobina czekolady, ale na pierwszym planie jest zdecydowanie śliwka. Alkoholu zero, goryczka nie za wysoka, ale po kilku łykach daje o sobie znać. Jest zdecydowanie słodko. Wędzona śliwka pozostaje na podniebieniu przez długi czas po przełknięciu. Wysycenie średnie.

Piwo leżakowało u mnie długo, próbuję go tuż przed terminem przydatności podanym na opakowaniu. Jest bardzo ciekawe, przyjemne, deserowe. Daje to czego się po nim spodziewałem. Oczywiście Totalnie Limitowa Edycja, a zwłaszcza jej cena to przegięcie, ale Porter Podbity Śliwką z zwykłej butelce i zwykłej cenie to naprawdę atrakcyjny trunek zarówno jeśli chodzi o stosunek cena/jakość, jak i obiektywne spojrzenie na walory smakowe tego piwa.

Ocena ogólna 5/5

Data przydatności: 15/01/2018
Alkohol – 9,9%
Ekstrakt – 25%
IBU – ?
SRM – ?
Cena – 25 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne (monachijski, pilzneński, wiedeński, karmelowy), słód żytni (palony), cukier, chmiel (Aurora, Sybilla), naturalnie wędzona śliwka 2%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.