Rockmill / Bytów – Imperial Porter „O” Coffee & Salt

09-DSC_0989 Rockmill / Bytów – Imperial Porter „O” Coffee & Salt. Drugi z serii. Jedno z objawień roku 2017 – browar kontraktowym Rockmill (a dokładniej chyba Andrzej Miller znany z m.in. Grand Championa 2012 Bracki Rauchbock) zaplanował wspólnie z browarem Bytów serię imperialnych porterów bałtyckich nazywanych kolejnymi literami słowa porter. Póki co jednak chyba ukazały się tylko dwa: „P” – wersja podstawowa, której nie dało mi dane spróbować oraz „O” czyli wersja z dodatkiem kawy oraz soli. O kolejnych piwach z serii na razie nic nie słychać. Skupmy się więc póki co na „O”. O ile mnie pamięć nie myli oprócz Rockmilla i Bytowa na kontretykiecie znajdziemy jeszcze nazwę dystrybutora kawy CoffeDesk.

Piana średnio obfita, beżowa, szybko redukująca się niemal do zera. Piwo czarne, na dnie butelki sporo osadu drożdżowego. W aromacie góruje słodka czekolada, kawa, przynajmniej na początku nie przebija się. W smaku przy pierwszym kontakcie piwo sprawia słodkie wrażenie, ale szybko to wrażenie mija. Pojawia się kawa i gorzka czekolada. Jedno i drugie jest dość intensywne. Piwo nazwałbym pół-słodkim. Alkohol nie ujawnia się w aromacie, ale już po przełknięciu daje o sobie znać grzejąc przyjemnie w przełyku. Piwo jak na ekstrakt początkowy 25 blg sprawia wrażenie średnio gęstego, wysycenie jest niskie. Goryczka wyczuwalna, chmielowo-alkoholowa. Soli samej w sobie nie czuć, ale zakładam, że dodana została głównie po to by podbić smaki czekoladowo-kawowe. Jak na porter bałtycki to piwo jest dość mocno palone, ale nie ma tutaj żadnej kwaśności którą czasem dają palone słody.

Imperial Porter „O” Coffee & Salt to piwo bardzo dobre. Wszystko jest tutaj ułożone, nic nie jest zbytnio przegięte. Pije się przyjemnie, choć trzeba przyznać, że rozgrzewa solidnie. Nic specjalnie tutaj nie zaskakuje, ale przecież nie tylko o to w degustowaniu piwa chodzi.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 25/01/2018
Alkohol – 10%
Ekstrakt – 25%
IBU – 3/6
SRM – ?
Cena – 12,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, płatki owsiane, kawa, chmiel, drożdże, sól.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.