Founders – KBS

07-DSC_0957 Founders – KBS. Kentucky Breakfast Stout. Pora na starcie z legendą, z piwem z ikoniczną oceną 100/100 na ratebeer. Pomimo wielu wizyt w USA jakoś nigdy nie trafił mi mi w ręce Kentucky Breakfast Stout z Founders Brewing Company, aż tu nagle w lokalnym sklepie specjalistycznym widzę to cudo na półce. Cena jak na polskie warunku nie mała – 35 zł, ale czego się nie robi by spróbować piwa które ma status kultowego. Sądząc po etykiecie z napisami w kilku różnych językach można się domyśleć, że jest to dedykowana dystrybucja na rynek europejski, choć objętość butelki jest już typowo amerykańska – 12 oz/355 ml. Etykieta dość oszczędna w formie ale bogata w treści: Flavored Extra Strong Beer. Highly Acclained KBS A Flavored Stout. Ale brewed with chocolate and coffee aged in oak bourbon barrels. Zobaczmy zatem jak smakuje to ekstra mocne piwo z czekoladą i kawą leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie.

Barwa czarna, nieprzejrzysta. Piana umiarkowana, beżowa utrzymuje się dłuższą chwilę. W aromacie na pierwszym planie beczka, drewno i wanilia, do tego równie intensywna kawa i czekolada. Jest bogato, jest słodko. W smaku na początku atakuje słodycz, po już po przełknięciu daje o sobie znać dość wysoka goryczka. Kawa i czekolada dominują to piwo. Czuć też taniczność pochodzącą zapewne od dębowej beczki. Wysycenie jak na imperialnego stout przystało nie za wysokie. Alkoholu nie czuć w aromacie ani smaku. Dopiero chwilę po przełknięciu daje o sobie znać 11,9% delikatnym grzaniem w przełyku. Piwo jest dość gęste ale nie jest to przesadzone. Nie jest zamulające, nie jest za słodkie. W miarę ogrzewania się piwa beczka coraz bardziej przykrywa inne aromaty. Ale jednocześnie w smaku wychodzi jeszcze mocniej czekolada i kawa. Goryczka naprawdę dość wysoka, zostaje na języku dłuższą chwile. Alkohol nie wyczuwalny nawet bo mocnym ogrzaniu.

Jak na taki kaliber Kentucky Breakfast Stout pije się niezwykle lekko. Jest to imperial stout z gatunku tych mniej słodkich i nieco agresywniejszych. Ale i tak pije się zdradziecko lekko. Piwo dostarcza wielu, bardzo intensywnych, wrażeń aromatycznych i smakowych. Czy w polskich warunkach KBS jest wart swojej ceny? Ciężko powiedzieć. Choć przy windowanych ostatnio cenach lokalnych specjałów, taka cena przestaje już szokować. Czy chętnie bym jest widział w regularnej dystrybucji? Jak najbardziej. Jest to chyba drugi najlepszy imperial stout jakiego miałem okazje pić, zaraz po Priarie Bomb! z Prairie Artisan Ales. Przy okazji kolejnej wizyty w USA będę musiał się rozejrzeć za czteropakiem.

Ocena ogólna 5/5

Data przydatności: 30/11/2017
Alkohol – 11,9%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
SRM – ?
Cena – 35 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: water, barley malt, wheat malt, oats, hops, yeast, chocolate, coffee.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.