Svaneke – Brown Ale

05-DSC_0953 Svaneke – Brown Ale. Prosto z Bornholmu. Bardzo przyjemnie jest dostawać prezenty, a w szczególności piwne prezenty przywiezione przez rodzinę i znajomych z różnych stron świata. Taką właśnie drogą trafił do mnie Brown Ale z Svaneke Bryghus mieszczącego się na duńskiej wyspie Bornholm. Browar ten mieści się w miejscowości Svaneke na wschodnim krańcu wyspy i z tego co się zorientowałem warzy zarówna klasyczne jak i nowofalowe style piwa. Na swojej stronie reklamuje się sloganami Bornholm Premium Craft i Slow Beer, na etykiecie zaś hasłem Bornholm Premium Beer. Zobaczmy zatem co tam się warzy na tej bałtyckiej wyspie i czy faktycznie jest premium.

Piwo jest ciemno brązowe, brunatne. Piana średnio obfita, niezbyt trwała, beżowa. Aromat sprawia wrażenie słodkiego. Jest karmel, trochę czekolady i odrobina orzechów. Zdecydowanie dominują tutaj ciemne, ale nie palone, słody. Po mocniejszym ogrzaniu się piwa wychodzi dodatkowo aromat chmielowy, delikatnie cytrusowy. Wysycenie średnie. W smaku piwo już nie jest tak słodkie jak zapowiadał to aromat. Goryczka średnia, nieco okładająca się na podniebieniu. Po bardzo słodko kojarzącym się aromacie, po przełknięciu piwo sprawia wrażenie nieco wodnistego. W smaku mamy tak samo jak w aromacie karmel i czekoladę. Nie jestem fanem karmelowych piw, ale tutaj komponuje się to wszystko bardzo przyjemnie. Piwo pije się dość lekko. Nie ma tutaj mowy o żadnym wyczuwalnym alkoholu.

Mało mam doświadczenia Brown Ale’ami, ale jak dla mnie to piwo jest bardzo przyjemne. Mamy tutaj słodki karmelowo-czekoladowo-orzechowy aromat, ale w smaku już bliżej temu do czegoś co można by nazwać pół wytrawnym piwem. Jak na tak intensywny aromat Svaneke Brown Ale jest nadzwyczaj lekkie w odbiorze. Bardzo przystępne piwo.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 22/03/2018
Alkohol – 5%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
SRM – ?
Cena – ? (prezent)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.