Osowa Góra – Sting

03-DSC_0949 Osowa Góra – Sting. Osowa Góra po raz drugi. Po RISie pora na drugie piwo wagi ciężkiej z browaru Osowa Góra, tym razem barley wine o słusznych parametrach: ekstrakt 26 Plato, alkohol 10,2%. Piwo chwileczkę czekało na swoją kolej i degustowane jest kilka tygodni po terminie przydatności, czekało jednak cały czas grzecznie w lodówce, także nie powinno stać mu się nic złego. Tak jak w przypadku wspomnianego wcześniej imperialnego stouta mamy tutaj butelkę 0,33 litra, tym razem z etykietą utrzymaną w jasnych barwach. Tekst na etykiecie zapowiada Aromat słodowy z silnym akcentem cytrusowo-żywicznym pochodzącym od użytych chmieli. Smak słodowy, wyczuwalne owoce. Finisz goryczkowy. Brzmi zachęcającą, sprawdźmy więc jak to wygląda w rzeczywistości.

Barwa brunatna, piwo klarowne z odrobiną osadu drożdżowego pozostałą na dnie butelki. Piania znika momentalnie. W aromacie słodko, delikatnie karmelowo. Poza tym jest tu sporo nut słodowych, chlebowych, ogólnie zapowiada się wysoka pełnia i słodycz. Chmielu w aromacie nie czuć. Po samym aromacie mocno kojarzy mi się to z podwójnym koźlakiem. Po chwili spod słodowo-chmielowych nut przebija się odrobina suszonej śliwki i figi. Dopiero gdzieś na trzecim planie czai się delikatny alkohol. W smaku piwo początkowo sprawia słodkie wrażenie, ale po przełknięciu nic z tej słodyczy już nie zostaje i piwo idzie bardziej w kierunku wytrawnego. Goryczka wysoka, ale dość krotka. Na podniebieniu zostaje delikatny alkoholowy posmak, ale jest to dość dobrze zbalansowane. Wysycenie niskie, odpowiednie dla stylu. Zapowiadanych aromatów pochodzących od chmielu nie ma, jest za to słodowo i słodko w aromacie. W smaku już tej słodyczy jest mniej i jest do tego dość mocna goryczka.

Sting nie powala na kolana, ale sączy się go przyjemnie. Piwo jest gęste, likierowate, ale przy tym nie za słodkie. Można by się przyczepić, że etykieta zapowiada aromat chmielowy, a go tutaj nie ma, ale poza tym jest przyzwoicie. Bez szału, ale solidnie.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 01/08/2017
Alkohol – 10,2%
Ekstrakt – 26%
IBU – ?
SRM – ?
Cena – 12 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody: pale ale, żytni, pszeniczny, crystal, caraaroma, chmiele: Chinook, Cascade, Simcoe, drożdże US-05.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.