Browar Stu Mostów / BRLO – ART+8 Strawberry Berliner Weisse

01-DSC_0945 Browar Stu Mostów / BRLO – ART+8 Strawberry Berliner Weisse. Kooperacyjny berliner z truskawkami. ART+8 to kooperacyjne piwo wrocławskiego browaru Stu Mostów z berlińskim browarem BRLO. Na etykiecie mamy truskawkę, bo to piwo z truskawkami i niedzwiedzia, który zapewne wziął się tam ponieważ jest to symbol Berlina, a z Berlina właśnie pochodzi browar BRLO. Etykieta jasna i przejrzysta. Warto zwrócić uwagę na skład piwa. Mamy tu przecier truskawkowy, a nie sztuczne aromaty no i mamy bakterie kwasu mlekowego, a nie kwas mlekowy. Także wydaje się, że piwo zostało uwarzone tak, jak po kraftowym browarze możnaby się tego spodziewać.

W aromacie na pierwszym planie truskawki, a dokładniej słodki, truskawkowy kompot. Nie da się tego pomylić z niczym innym. Truskawkowy kompot absolutnie tutaj dominuje. Piana powstała po przelaniu piwa do szklanki redukuje się dość szybko do malutkiej obrączki. Piwo jest mocno zmętnione, różowe, wygląda to jak jakiś owocowy shake, tudzież nawet bardziej jak mętny sok z różowych grejpfrutów. Po aromacie można się spodziewać słodkiego piwa, ale w smaku jest zupełnie coś innego – zero słodyczy, piwo jest wytrawne, delikatnie kwaśne. Goryczka znikoma. Pełnia niska, ale piwo pomimo tego piwo nie sprawia wrażenia zupełnie pustego. Po przełknięciu piwo pozostawia w ustach lekko kwaśny posmak, a oprócz kwaśności także posmak truskawek, tym razem świeżych, pełnych pestek, a nie truskawkowego kompotu. Wysycenie średnie, a właściwie to można powiedzieć, że niskie, a nawet odrobinę za niskie.

Piwo bardzo ciekawe. Aromat i smak są zupełnie inne – od słodkiego kompotu truskawkowego przechodzimy do wytrawnego, kwaśnego aromatu świeżych truskawek. Jeśli chodzi o kwaśność to spodziewałem się jej odrobinę więcej. Piwo bardzo przyjemne, pijalne. Co prawda nie ma tu za dużo akcentów chmielowych, ani słodowych, ale jest za to truskawka i kwaśność. Nieco jednowymiarowe, ale jednak ciekawe.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 27/07/2017
Alkohol – 3,8%
Ekstrakt – 9%
IBU – ?
SRM – ?
Cena – 7,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, przecier truskawkowy (8%), słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże, bakterie kwasu mlekowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.