Osowa Góra – RISpect

DSC_0604 Osowa Góra – RISpect. Imperial stout bez udziwnień. Przyszła w końcu pora na spróbowanie czekającego dłuższą chwilę na swoją kolej imperial stouta z browaru Osowa Góra. A dokładniej z browaru o przydługawej nazwie Kujawski Browar Regionalny Osowa Góra z Bydgoszczy. Piwo zapakowane w bączek 0,33l, kapsel z pieczątką z logo browaru. Etykieta z rycerzem i zarysem starego miasta, zakładam, że jest to starówka Bydgoszczy. Degustacja odbywa się miesiąc po terminie, ale piwo leżał najpierw w chłodnej piwnicy, a potem w lodówce, także mam nadzieję, że nic złego mu się nie stało.

Barwa czarna, nieprzejrzyste. Skąpa beżowa piana redukująca się szybko do malutkiego krążka. W aromacie wiśnie w czekoladzie, delikatna śliwka, trochę czekolady. W smaku słodko-gorzko. Jest wyraźna słodycz, ale skontrowana mocną palonością i nieco lżejszą goryczką. Tutaj też na pierwszym planie czekolada, a do tego delikatna kawa. Pojawia się też delikatna kwaśność, taka kojarząca się z kwaśną kawą. Piwo średnio gęste jak na imperial stout. Wysycenie średnie, odrobinę za wysokie jak na styl. Aromat piwa sprawia wrażenie słodszego niż jest ono rzeczywiście w smaku. Nie czuć tutaj bezpośrednio alkoholu, ale z pewnością część goryczki pochodzi od niego. 9% daje osobie dopiero znać w przełyku po kilku solidnych łykach. Alkohol nie wychodzi w aromacie nawet po solidnym ogrzaniu, daje o sobie jednak znać przyjemnie rozgrzewając od środka. RISpect jest mocno palony i ten palono-alkoholowy posmak pozostaje na dłużej.

RISpect to przyzwoity RIS. Aromat przyjemny, smak też, na mały minus można zapisać posmak i odrobinę za wysokie wysycenie. Spodziewałem się może nieco więcej, ale jest naprawdę przyzwoicie. Stosunkowo proste i pijalne, ale jednak nieco agresywne piwo.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 15/06/2017
Alkohol – 9%
Ekstrakt – 24%
IBU – 80
SRM – 36
Cena – 12,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, słody karmelowe, słody czekoladowe, słody palone, chmiel, drożdże.
Niepasteryzowane, niefiltrowane.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.