Osowa Góra – RISpect

DSC_0604 Osowa Góra – RISpect. Imperial stout bez udziwnień. Przyszła w końcu pora na spróbowanie czekającego dłuższą chwilę na swoją kolej imperial stouta z browaru Osowa Góra. A dokładniej z browaru o przydługawej nazwie Kujawski Browar Regionalny Osowa Góra z Bydgoszczy. Piwo zapakowane w bączek 0,33l, kapsel z pieczątką z logo browaru. Etykieta z rycerzem i zarysem starego miasta, zakładam, że jest to starówka Bydgoszczy. Degustacja odbywa się miesiąc po terminie, ale piwo leżał najpierw w chłodnej piwnicy, a potem w lodówce, także mam nadzieję, że nic złego mu się nie stało.

Barwa czarna, nieprzejrzyste. Skąpa beżowa piana redukująca się szybko do malutkiego krążka. W aromacie wiśnie w czekoladzie, delikatna śliwka, trochę czekolady. W smaku słodko-gorzko. Jest wyraźna słodycz, ale skontrowana mocną palonością i nieco lżejszą goryczką. Tutaj też na pierwszym planie czekolada, a do tego delikatna kawa. Pojawia się też delikatna kwaśność, taka kojarząca się z kwaśną kawą. Piwo średnio gęste jak na imperial stout. Wysycenie średnie, odrobinę za wysokie jak na styl. Aromat piwa sprawia wrażenie słodszego niż jest ono rzeczywiście w smaku. Nie czuć tutaj bezpośrednio alkoholu, ale z pewnością część goryczki pochodzi od niego. 9% daje osobie dopiero znać w przełyku po kilku solidnych łykach. Alkohol nie wychodzi w aromacie nawet po solidnym ogrzaniu, daje o sobie jednak znać przyjemnie rozgrzewając od środka. RISpect jest mocno palony i ten palono-alkoholowy posmak pozostaje na dłużej.

RISpect to przyzwoity RIS. Aromat przyjemny, smak też, na mały minus można zapisać posmak i odrobinę za wysokie wysycenie. Spodziewałem się może nieco więcej, ale jest naprawdę przyzwoicie. Stosunkowo proste i pijalne, ale jednak nieco agresywne piwo.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 15/06/2017
Alkohol – 9%
Ekstrakt – 24%
IBU – 80
SRM – 36
Cena – 12,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, słody karmelowe, słody czekoladowe, słody palone, chmiel, drożdże.
Niepasteryzowane, niefiltrowane.

One comment

  1. Pingback: Osowa Góra - Sting - Jasne czy ciemne?

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>