Iron Monk – Chocolate Habanero Stout

DSC_0196 Iron Monk – Chocolate Habanero Stout. Może być ostro. No i przyszła pora na kolejne piwo z USA, a dokładniej z Oklahomy – Chocolate Habanero Stout z browaru Iron Monk. Browar Iron Monk to dość młody browar, założony w 2014 w Stillwater, OK przez panów Dave’a Monksa i Jeroda Millironsa. Jak można się łatwo domyśleć, nazwa browaru pochodzi od nazwisk założycieli. Jak to w USA często bywa piwo zapakowane w puszkę 12 oz, ale że to mikro browar to puszka jest goła, bez nadruku, a zamiast tego nałożona na nią jest plastikowa etykieta, wszystko wygląda bardzo elegancko. Jeśli mnie pamięć nie myli to poprzednie piwo z Oklahomy z dodatkiem papryczek którego próbowałem to Prairie Bomb! także poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko.

Piwo czarne, nieprzejrzyste. Piana znikoma, redukuje się szybko do zera. W aromacie kawa, czekolada i czająca się za tym wszystkim nuta papryczek w zalewie, kojarzących mi się z dostępnymi u nas jalapeno. Wysycenie średnie, pasuje tutaj świetnie. W smaku czekolada, nieco mniej kawy, trochę paloności. Zaraz po przełknięciu dają o sobie znać papryczki. Mamy tutaj pieczenie w przełyku, ale nieprzesadne, jak po dobrze doprawionym daniu kuchni meksykańskiej. W związku z tym, że pieczenie utrzymuje się chwilę po przełknięciu ciężko stwierdzić jaka jest tu goryczka. Pikantne papryczki maskują ją dość mocno, ale nie wiem czy to przypadek czy rozkład receptorów, ale z przodu język można nieco goryczy poczuć. Po kilku łykach, gdy człowiek przebije się przez habanero to można stwierdzić, że piwo jest bardzo smukłe, dość wytrawne, średnio treściwe. Alkoholu nie czuć tutaj w ogóle. Po dłuższej chwili łagodnieją te papryczki i piwo sprawia wrażenie znacznie bardziej przystępnego.

Mamy tutaj coś co chyba najbardziej przypomina mi Foreign Extra Stout, tyle że z dodatkiem habanero. Brakuje mi tu odrobiny ciała, żeby skontrować te papryczki, imperial stout pasowałby chyba do tej pikantności lepiej. Chocolate Habanero Stout to nie do końca moja bajka, ale piwo na pewno ciekawe i warte spróbowania.

Ocena ogólna 4/5

Data butelkowania: ?
Alkohol – 8,1%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – ? (prezent)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>