Trzech Kumpli – Saisonator

DSC_1034 Trzech Kumpli – Saisonator. Saison na sterydach. Nowy browar, nowe piwo. Browar Trzech Kumpli który już dość mocno rozgościł się na naszym rynku piw rzemieślniczym, w tym sieciach supermarketów, a ostatnimi czasy zaczął warzyć w nowy browarze w Żywcu – Zapanbrat. Trzech Kumpli zasłynął wyśmienitym Pan IPAni, i jego wariacjami, potem zaczęły się mariaż ze stylami belgijskimi między innymi Otwarcie Sezonu i Novicius. No i w końcu mamy Saisonatora, czyli jak dla mnie skrzyżowanie saisona z american barley wine, ale mogę się mylić. Mamy tutaj 24 Plato i 12.2% alkoholu. Zobaczmy jak prezentuje się bardzo mocno podrasowany saison.

Barwa złoto-pomarańczowa, klarowne. Piana średnio obfita, opada po kilku minutach. Aromat słodki, przyprawowy, z wyraźną nutą brzoskwini. W smaku piwo raczej po stronie wytrawnej, ale nie brakuje tu pełni. Piwo początkowo sprawia wrażenie słodkiego, owocowego, ale na finiszu jest zdecydowanie wytrawne. Goryczka solidna, chmielowo-alkoholowa. Na początku to 12% alkoholu czuć dopiero po przełknięciu. Wysycenie średnie. Przez chwilę jest przyjemnie, owocowo, chmielowo, przyprawowo, ale po kilku łykach coraz bardziej ten alkohol zaczyna się ujawniać i mocno grzeje w przełyku i żołądku. 12.2% z 24 Plato to stosunkowo wysokie odfermentowanie, nie wiem ile procent pochodzi tutaj z dodanego cukru, ale pojawia się taki lekko bimbrowy posmak, jak w jakimś owocowym destylacie. Jak dla mnie to ten alkohol jest zdecydowanie za słabo ułożony. Gdyby nie ten aspekt, to piwo byłoby całkiem dobre. Może to dodatek cukru tu wszystko popsuł, a może po prostu saison jako styl bazowy nie nadaje się do tak mocnego podrasowania, ale mi to piwo w ogóle nie smakuje.

Początkowo przyjemny aromat i smak, ale dość szybko daje o sobie znać alkohol i to jest zdecydowanie najsłabsza strona tego piwa. Jak przypominam sobie próbowanych wcześniej piw z browaru Trzech Kumpli to dość szybko dochodzę do wniosku, że jest to chyba najsłabsze piwo z tego browaru z jakim miałem do czynienia.

Ocena ogólna 2/5

Data przydatności: 12/04/2018
Alkohol – 12.2%
Ekstrakt – 24%
IBU – ?
Cena – 14 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, cukier, chmiel, drożdże.
Niefiltrowane, pasteryzowane. Uwarzone w browarze Zapanbrat.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>