Alternatywa – 2#1 American Pale Ale

DSC_1028 Alternatywa – 2#1 American Pale Ale. Seria druga. Po dwóch IPA z serii 1# pora na pierwsze piwo z linii 2# czyli ale, a w przypadku 2#1 – American Pale Ale. Browar Śląski Alternatywa wystartował z pewniakami jeśli chodzi o style, czyli IPA i APA. Jedno IPA lepsze, drugie gorsze, zobaczymy jak pale ale. Patrząc na etykietę to wygląda to nieźle, 12 Plato, 5% alkoholu, czyli nie powinno być za słodko, ale też nie za wytrawnie. Do tego dobrze wyglądający zestawi amerykańskich chmieli – Simcoe, Citra, Amarillo i Chinook. Bez kombinacji jeśli chodzi o słody – sam pale ale. Do tego sprawdzone, neutralne drożdże US-05. Zobaczmy jak to się udało skomponować nowemu browarowi z Rudy Śląskiej.

Barwa złota z delikatną opalizacją. Piana umiarkowanie obfita pomimo dość agresywnego nalewania, ale za to trzyma się dość dobrze. W aromacie odrobina przyjemnych cytrusów, ale tuż za nią czai się coś niepokojącego – delikatna nuta stęchłej piwnicy. W smaku tak jak można się było spodziewać pół wytrawnie, z dość wysoką pełnią. Wysycenie niskie. Goryczka wyczuwalna, delikatnie zalegająca. W smaku pojawia się ta sama co w aromacie nuta piwniczna. Natężenie tej stęchlizny jest umiarkowane, ale jednak przeszkadza. W dodatku zostaje to w posmaku. Jak na American Pale Ale i zestaw chmieli wymienionych na etykiecie to piwo nie powala aromatem, jest w tym względzie co najwyżej przeciętne. Ale najbardziej przeszkadza ta nieprzyjemna, piwniczna nuta. Jak dla mnie nie dyskryminuje to w zupełnie tego piwa, ale jednak odbiera większość przyjemności z jego picia.

2#1 American Pale Ale to najsłabsze piwo z premierowego wypustu browaru Alternatywa, tuż nad nim umiejscowiłbym 1#2 czyli Białą IPA która bardziej jest witbierem niż IPA. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się 1#1 Vermont IPA, też nie szczególnie Vermont, ale jako tradycyjne American IPA to całkiem przyzwoite. Debiut na rynku powiedziałbym taki sobie, ale chyba dam im jeszcze szansę jeśli coś mi wpadnie w ręce.

Ocena ogólna 2/5

Data przydatności: 30/07/2017
Alkohol – 5%
Ekstrakt – 12%
IBU – 2/5
Cena – 7,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, chmiele: Simcoe, Citra, Amarillo, Chinook, drożdże US-05

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.