Alternatywa – 1#2 Biała IPA

DSC_0986 Alternatywa – 1#2 Biała IPA. Druga jedynka. White IPA czyli skrzyżowanie IPA i witbiera. Na taki właśnie mix zdecydował się browar Alternatywa jako drugi w kolejności w serii IPA. Etykieta taka sama jak w przypadku Vermont IPA tyle, że zmienił się numerek i nazwa stylu. Na kontrze już nieco ciekawiej. Wkradły się co najmniej dwa błędy, najpierw kolędra zamiast kolendra, a potem drożdże EB-256. Zakładam, że chodziło o suche drożdże firmy Fermentis sprzedawane pod nazwą BE-256, a wcześniej znane jako Fermentis Abbaye. No ale cóż, nie czepiajmy się szczegółów. Jest pszenica, jest skórka pomarańczy, jest kolendra, są belgijskie, choć niezbyt witbierowe, drożdże i amerykański chmiel Amarillo wspomagany polską Iungą. Zobaczmy jaka z tego wyszła Biała IPA.

Barwa złota, lekkie zmętnienie. Piana niezbyt obfita. Już po otwarciu uderza zapach kolendry, a zaraz za nim słodki, pomarańczowy aromat. Zdecydowanie pachnie to jak witbier. W smaku w sumie też wibierowo, tylko że bardziej. W pierwszych łykach smakuje to jak mocniejsza wersja witbiera, dopiero po chwili dociera goryczka. Może nie jakaś ekstremalnie mocna, ale zdecydowanie zauważalna. Goryczka lekko zalega, ale nie jest to jakieś bardzo męczące. Poza goryczką niestety nie bardzo czuć tutaj chmiele. W aromacie wszystko przykrywa kolendra i skórka pomarańczy. Nie ma też awizowanych na etykiecie nut pikantnych i przyprawowych jakie chyba miały dać drożdże BE-256. Wysycenie średnie, przyjemne.

Z amerykańskim IPA 1#2 ma nie mało wspólnego. Jak na imperialnę wersję wibiera to już tak źle nie jest. Piwo nie daje tego co zapowiada etykieta. Porównując 1#1 i Białą IPA, zdecydowanie wolę Vermont IPA.

Ocena ogólna 2/5

Data przydatności: 06/08/2017
Alkohol – 6,5%
Ekstrakt – 15%
IBU – 2,5/5
Cena – 8,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, pszenica, skórka słodkiej pomarańczy, kolendra, chmiele: Amarillo, Iunga, drożdże BE-256.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.