Podgórz – Król Chmielanżu

DSC_0973 Podgórz – Król Chmielanżu. Imperialna IPA z Podgórza. Pora na podwójne IPA! Tym razem Król Chmielanżu z browaru Podgórz. Jak to zwykle w przypadku Podgórza bywa na etykiecie mamy barana. Co ciekawe oprócz logo browaru na etykiecie znajduje się też logo krakowskiej Strefy Piwa. Szczegółów tej współpracy nie znam, ale fakt, że piw Podgórza często można się na Józefa 6 napić. Piwo chwilę w lodówce poleżało, ale udało mi się go skosztować jeszcze w terminie przydatności. Spodziewam się sporo, bo szczerze mówiąc złego piwa browaru Podgórz nigdy chyba nie piłem, a klasyczne Space Sheep czy Siostra Bożenka to piwa niemal kultowe. Przejdźmy zatem do degustacji.

Barwa ciemno złota, może gdzieś zahaczająca o jasny bursztyn. Zmętnienie delikatne, ale sporo osadu zostało na dnie butelki. Pod tym względem nie różni się wiele do domowego, refermentowanego piwa. Piana niezbyt obfita, ale dość trwała. Aromat chmielowy, bardzo intensywny, ale nic nie wybija się na pierwszy plan. Jest trochę cytrusów, trochę żywicy, odrobiona karmelowej słodyczy jak i słodyczy kojarzącej się z owocami. W smaku za to jest dość wytrawnie, ale dość treściwie. Goryczka przyzwoita, jak na IPA przystało. Wysycenie średnio niskie, może nawet odrobinę za niskie. Alkoholu, przynajmniej na początku nie czuć. Po przełknięciu na podniebieniu pozostaje bardzo przyjemna, chmielowa, przypominając grejpfruta, goryczka.

Król Chmielanżu może nie wyrywa z butów, ale jest bardzo solidnym IPA. Aromat mógłby być trochę bogatszy, osadu mogłoby być mniej, a gazu odrobinę więcej. Ale piwo pije się bardzo przyjemnie. Po mocniejszym ogrzaniu jeszcze mocniej ujawnia się chmiel w smaku, a goryczka robi się jeszcze przyjemniejsza. Bardzo fajne, pijalne piwo.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 30/04/2017
Alkohol – 7,9%
Ekstrakt – 18%
IBU – ?
Cena – 8,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże, zest z pomarańczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.