Birra Amarcord / Pinta – Bałtyk Adriatico

DSC_0946 Birra Amarcord / Pinta – Bałtyk Adriatico. Włosko-polski porter bałtycki. Narobiło się tych kooperacji piwowarskich. Na początku wewnątrz krajowych, później europejskich, a nawet międzykontynentalnych. Browar Pinta samemu nie warząc porteru bałtyckiego, nie licząc Imperatora Bałtyckiego, upodobał sobie na kooperacje właśnie ten styl. Na początku był Bałtyk Pacific warzony w Japonii, który do dzisiaj jeszcze stoi na półkach sklepowych, a ostatnio Bałtyk Adriatico warzony razem Birra Amarcord we Włoszech. Już na pierwszy rzut oka piwo się wyróżnia na półce. Typ butelki używanej przez włoski browar jest niespotykana w Polsce. Pojemność 355 ml i bardzo długa szyjka butelki oraz niewielka, podłużna etykieta nie dają się przeoczyć. Jeśli chodzi o piwo to mamy polski styl, warzony we Włoszech. Z Polski mamy chmiele Marynka, Lubelski i Puławski, z Włoch chyba czarny ryż Wenus i cukier trzcinowy. Choć nie do końca jedno i drugie z Włochami mi się kojarzy.

Barwa ciemno brunatna, prawie czarna. Piwo klarowne. Piana średnio obfita, drobna, beżowa. Tak na oko pod porter bałtycki podchodzi. Aromat intensywny, na pierwszym planie kawa, na drugim czekolada. Nie ma ostrej paloności w aromacie, ale jest delikatna nuta alkoholu oraz jeszcze delikatniejsza śliweczka. Tu też pod porter bałtycki podpada. W smaku tak jak w aromacie: kawa, czekolada, alkohol. Coś w stylu czekoladek z alkoholem i owocami. Po przełknięciu pozostaje delikatnie palono-alkoholowy posmak. Goryczka stonowana, częściowo chmielowa, częściowo alkoholowa. Wysycenie średnie, przyjemne. Piwo niezbyt gęste, raczej wytrawne. Jakby nie patrzeć wszystko do porteru bałtyckiego tu pasuje.

Piwo jak najbardziej poprawne, można by powiedzieć, że nawet ciekawe. Główny problem tego piwa to nieułożony alkohol. Nie wiem ile to piwo leżakowało nim trafiło do sprzedaży, ale zdecydowanie za krótko. Data przydatności do spożycia umieszczona na etykiecie to styczeń 2019, także prawie dwa lata jeszcze i coś czuję, że za dwa lata to piwo będzie lepsze. Z taką nadzieją drugą zakupioną butelkę chowam w ciemnym zakamarku piwnicy.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 09/01/2019
Alkohol – 9%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – 12,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne, chmiel, czarny ryż, cukier trzcinowy, drożdże dolnej fermentacji.
Włoski czarny ryż Wenus, polskie odmiany chmielu: Marynka, Lubelski i Puławski.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. No i nie myliłem się. 10 dni temu skończył się termin przydatności podany na butelce i przy okazji Dnia Porteru Bałtyckiego 2019 otwarłem butelkę leżakowaną w piwnicy od 2017. Leżakowanie zdecydowanie mu posłużyło! Alkohol się ułożył, nie czuć go w ogóle. Bardzo przyjemne piwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.