Konrad – Vratislavický Ale

DSC_0937 Konrad – Vratislavický Ale. Brown Ale z Czech Czechy to głównie světlý ležák, ale tym razem w moje ręce trafiło piwo górnej fermentacji, a dokładniej Vratislavický Ale warzone przez Pivovar Hols Vratislavice z Liberca. Patrząc na ofertę browaru, w której dominują typowo czeskie style, czyli jasne lagery, tmave i polotmave, to ten właśnie ale jest chyba tam najbardziej nietypowym gatunkiem, wymienionym w sekcji speciální piva. Etykieta oszczędna w formie, ale ciekawa. Logotyp z stylu rogatą czaszką byka, żubra, czy podobnego kopytnego i nazwa piwa. I to tyle. Jak na czeskie piwa wyjątkowo prosta etykieta. Spróbujmy zatem jak to smakuje.

Piana obfita, zbita, siada bardzo powoli. Piwo w miarę klarowne, barwa ciemno bursztynowa. W aromacie jest słodko. Jest karmel, ale jest też metaliczność. Poza tym suszone owoce, najbardziej kojarzące się z rodzynkami. W smaku dość słodkie, ale posmak zostaje dość wytrawny. Goryczka umiarkowanie intensywna, ale zauważalna. Piwo pełne, karmelowe. Poza tym intensywnym karmelem, jest to przyjemne piwo, choć dla mnie odrobinę za słodkie. Metaliczność wyczuwalna, ale nie przeszkadza, aż tak bardzo. W aromacie jest też coś w stylu kukułek, trochę mi się to kojarzy z belgijskim dubblem.

Kontretykieta zapowiadała chmielowy aromat, którego za dużo tutaj nie ma. Ale patrząc obiektywnie, to mamy tutaj takie skrzyżowanie angielskiego brown ale, z belgijskim dubblem. I ta krzyżówka wypada całkiem nieźle. Przez podwyższoną słodycz, piwo raczej nie sesyjne, ale jedną szklankę ze smakiem można na pewno wypić.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 16/07/2017
Alkohol – 7%
Ekstrakt – 16%
IBU – ?
Cena – ? (prezent)
Skład: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, chmelové produkty.
Pasteryzowane, niefiltrowane.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>