Waszczukowe – Figlarna Bożena

DSC_0933 Waszczukowe – Figlarna Bożena. Pear Session India Pale Ale. Session IPA, to takie American Pale Ale tylko bardziej – bardziej goryczkowo, bardziej aromatycznie, albo takie IPA tylko mniej – mniej ekstraktu, mniej alkoholu. Pare lat temu byłoby to pewnie nieco bardziej goryczkowe APA, ale jak wiadomo magiczne litery IPA są chwytliwe. Jakby tego było mało dodane do tego jeszcze Pear, czyli gruszkę, według etykiety suszoną. A jak już przy etykiecie jesteśmy, to ta jest co najmniej niebanalna. Tak samo jak nazwa Figlarna Bożena. Bożena to musi być dość popularne imię w polskim piwowarstwie, bo przecież flagowym piwem browaru Podgórz jest Siostra Bożenka. Nie wiem czy jest tutaj jakiś związek, czy też podobieństwo nazw jest zupełnie przypadkowe.

Piana obfita, w miarę drobna, opada powoli pozostawiając przyjemne dla oka krążki na szkle. Barwa złoto-pomarańczowa, piwo jest zmętnione. Aromat owocowy, z czymś w stylu dojrzałego jabłka i gruszki na pierwszym planie. Coś zdecydowanie innego niż zwykle. W smaku piwo jest pełne, juz przy pierwszym łyko daje o sobie znać słód żytni, dający delikatną ziemistość w smaku. Wysycenie średnie, odpowiednie. Figlarna Bożena nie smakuje jak lekkie piwo, sprawia wrażenie sporo mocniejszego. Jest zdecydowanie pełne, ale nie słodkie, stoi raczej po wytrawnej stronie spektrum. Goryczka pojawia się po kilku łykach, nie tak wysoka jak często w IPA bywa, ale dobrze dopasowana do ekstraktu początkowego 12,5. Po pół szklanki goryczka zaczyna powoli zalegać, ale w dość przyjemny sposób. Jak na 4,2% alkoholu, to jest pełnia powyżej przeciętnej, nie ma wodnistości. Aromat może średnio intensywny, ale bardzo przyjemny.

Jak dla mnie to takie Session IPA są jak najbardziej do przyjęcia. Jest tu aromat, jest goryczka, jest pełnia w smaku. A alkohol prawie na poziomie czeskiej desitki, więc jest świetny kandydat na sesyjne piwo. Figlarna Bożena jest z pewnością godna uwagi i warta spróbowania.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności: 09/07/2017
Alkohol – 4,2%
Ekstrakt – 12,5%
IBU – ?
Cena – ? (prezent)
Skład: woda, słody: jęczmienny, żytni, pszeniczny, karmelowy, zakwaszający; chmiel, suszona gruszka, drożdże.
Pasteryzowane, niefiltrowane.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>