Jan Olbracht – Kuźnia Piwowarów 2016 Saison

DSC_0929 Jan Olbracht – Kuźnia Piwowarów 2016 Saison. Kuźnia całoroczna. Sezon może nie do końca na saison, ale dopiero teraz w moje ręce trafiło piwo w tym stylu z Kuźni Piwowarów 2016. Zwycięzcą konkursu piw domowych organizowanych przez browar Jan Olbracht Rzemieślniczy w kategorii saison został Pan Wiktor Straszewski i według jego receptury uwarzono piwo w browarze w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli mnie pamięć nie myli była to druga edycja tego konkursu i pierwsza gdzie obok nazwiska zwycięzcy na etykiecie umieszczono także jego podobiznę. Pomysł co najmniej ciekawy, etykiety piw z Kuźni 2016 na pewno zwracają na siebie uwagę. Piwo dostałem w prezencie i degustuję je na kilka dni przed końcem daty przydatności, ale może źle nie będzie. Spróbujmy.

Piana obfita, biała, drobno pęcherzykowa, po chwili jednak redukuje się do cieniutkiej tylko warstewki. Barwa ciemno złota, dość mocne zmętnienie, pomimo tego, że drożdże są mocno zbite na dnie. Aromat intensywny, słodki, z nutą pomarańczy na pierwszym planie. Wysycenie średnie. W smaku piwo jest pełne, niezbyt słodkie. Goryczka średnia. W smaku jest odrobina cierpkości, patrząc na skład zakładam, że wniosły to tutaj drożdże Fermentum Mobile FM21 Odkrycie Sezonu. Faktura bardzo gładka, piwo pije się bardzo lekko. Aromat jest nieco zwodniczy, bo spodziewamy się piwa słodszego niż jest w rzeczywistości. Amerykańskie chmiele wymienione na etykiecie gdzieś się zupełnie schowały.

Piwo jest smaczne, choć nie jest już pierwszej świeżości. Przez swój wiek straciło pewnie nieco na aromacie chmielowym, który jednak w klasycznym podejściu do tego stylu, nie jest najważniejszy. Nie tak wiele, jak można by się spodziewać, wniosły tutaj drożdże. Poza tym piwu nic w sumie nie brakuje, ale porównując do próbowanego kilka tygodni wcześniej Prairie Ace, które mocno utkwiło mi w pamięci, to jednak jest inna liga.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 12/03/2017
Alkohol – 6%
Ekstrakt – 14%
IBU – 30
Cena – ? (prezent)
Skład: woda, słod jęczmienne: pale ale, monachijski, abbey malt, carahell, płatki pszenne; chmiele: Citra, Cascade, Zeus; skórka słodkiej pomarańczy, drożdże FM 21 Odkrycie Sezonu.
Pasteryzowane, niefiltrowane.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>