Eureka – American India Pale Ale

DSC_0923 Eureka – American India Pale Ale. Nowość na rynku. Nowości od ostatnich dwóch, trzech lat na rynku piw rzemieślniczych w Polsce nie brakuje. Nowe piwa pojawiają się prawie codziennie, a nowe browary też przynajmniej kilkanaście razy w roku. Niedawno zadebiutował browar Eureka zlokalizowany na Podkarpaciu, w Sądkowej niedaleko Krosna. No i zaczął od kilku modnych stylów, w tym American India Pale Ale. I właśnie to piwo trafia na warsztat jako pierwsze. Logotyp z żarówką dość dobrze prezentuje się na etykiecie. AIPA to trochę lżejsza niż zwykle – ekstrakt 14 stopni Ballinga, alkohol 5%. I ciekawostka – piwo jest refermentowane w butelce.

Refermentowana AIPA to coś co się nieczęsto zdarza na naszym rynku, ale jest codziennością wśród piwowarów domowych. I podobne skojarzenie budzi kapsel z wgnieceniem, podobnym, ale o nieco innym kształcie, do tego jakie zostawia popularna kapslownica Greta. Przejdźmy jednak do samego piwa. Barwa ciemno złota, do tego solidne zmętnienie. Piana obfita, biała, wydaje się być trwała. Aromat chmielowy – cytrusowo-żywiczny o umiarkowanej intensywności, ale zdecydowanie wyczuwalny. Wysycenie dość wysokie. W smaku piwo pełne, ale nie słodkie. Goryczka umiarkowana, ale przyjemna, choć mogłoby jej być nieco więcej. Drożdże niezbyt zbite na dnie, podniosły się przy nalewaniu. W aromacie i smaku jest jedna niepokojąca nuta, przebija się delikatna, ale wyczuwalna nuta piwniczna, stęchła.

Poza tym delikatnym nieprzyjemnym aromatem, jest tu wszystko OK. Nieco lżejsza wersja IPA. Piwo przyzwoite, ale takich na rynku jest sporo. Wiele jest też dużo lepszych. Receptura i technologia wymaga jeszcze doszlifowania.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności: 06/07/2017
Alkohol – 5%
Ekstrakt – 14%
IBU – 16
Cena – ? (prezent)
Skład: woda, słód jęczmienny: Pale Ale, Caramunich; chmiele: Summit, Chinook, Mosaic, drożdże: Wyeast 1056
Niefiltrowane, niepasteryzowane.

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>