Unibroue – 17 Grande Réserve

DSC_0875 Unibroue – 17 Grande Réserve. Rocznik 2012. Historia tego piwa jest dość długa. Zostało zakupione przez znajomego w Kanadzie, następnie pojechało do USA. Stamtąd zostało zabrane do Australii, gdzie dostałem je ja i przywiozłem stamtąd do Polski. Po locie przez Pacyfik i Ocean Indyjski trzeba by jeszcze lotu przez Atlantyk i okrążyło by Ziemię w kierunku zachodnim. U mnie butelka poleżała pół roku czekając na dobra okazję, aż przyszedł sylwester i uznałem, że wreszcie jest na nie pora. Unibroue 17 Grande Réserve warzone jest raz do roku przez browar Unibroue z kanadyjskiego Quebecu od 2007. Ja mam okazję skosztować rocznika 2012, także można powiedzieć, że jest już chyba dość dobrze wyleżakowane. Opakowanie godne takiego trunku, butelka 0,75 litra numer 2012-07500, zamykana korkiem z zawieszką informującą o nagrodach World Beer Awards 2010 i World Beer Championships Chicago USA 2009, 2010 i 2011.

Barwa ciemno bursztynowa, wręcz brązowa. Piwo jest klarowne. Piana obfita, powoli opada zostawiając cienki kożuszek. Aromat bardzo intensywny z suszoną śliwką i wiśnią na pierwszym planie i aromatem beczki tuż za nimi. W smaku piwo początkowo wydaje się słodkie, ale na finiszu jest zdecydowanie wytrawne. Jest wyczuwalna także taniczność, mocno czuć tutaj dębową beczkę, jest też odrobina czekolady. Pojawia się także nuta orzechów. Alkoholu na poziomie 10% nie czuć tutaj ani w aromacie, ani w smaku. Daje on sobie dopiero znać rozgrzewaniem w przełyku. Piwo pozostawia przyjemne, wiśniowy posmak. Wysycenie dość wysokie, tak jak to bywa w piwach belgijskich. Piwo wbrew pozorom nie jest zbyt gęste i pije się dość łatwo. Nie ma tutaj wanilii której można by się spodziewać w parze z dębową beczką. Zamiast tego mamy bardzo przyjemną śliwkę, jak przypuszczam, pochodzącą od długiego leżakowania. Sądząc po aromacie można by tutaj oczekiwać, że będzie tutaj jakaś kwaśna nuta w smaku, ale nie ma tego w ogóle. W miarę ogrzewania się piwa sprawia wrażenie coraz słodszego. Piwo jest refermentowane w butelce, osad drożdżowy jest mocno zbity na dnie.

Piwem Unibroue 17 Grande Réserve zakończyłem rok 2016. Uważam, że był to świetny wybór na tę okazję. Wyśmienite piwo które objechało 3/4 świata by uprzyjemnić mi prawie 2 godziny końcówki poprzedniego roku. Piwo raczej niedostępne w regularnej sprzedaży w Europie, ale gdyby ktoś był w Kanadzie to na pewno powinien się za nim rozejrzeć.

Ocena ogólna 5/5

Data przydatności – 18/12/2017
Alkohol – 10%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – ? (prezent)
Skład: ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.