Doctor Brew – RIS 27.5

DSC_0851 Doctor Brew – RIS 27.5. Waga ciężka. Doctor Brew zabawę z mocnymi piwami zaczął już jakiś czas temu. Jeśli dobrze pamiętam to na początku 2015 pojawiły się RIS i Barley Wine o ekstrakcie 24 stopni Ballinga. Później była powtórka, tylko leżakowana w beczkach po bourbonie i brandy jeśli mnie pamięć nie myli. W drugiej połowie 2016 doktorzy poszli jeszcze mocniej wypuszczając Russian Imperial Stout o ekstrakcie 27,5. Próbuję wersji sauté nie leżakowanej w beczce, a i takie się pojawiły, dostępnej swego czasu w miarę przystępnej cenie 15,5 złotego za pół litrową butelkę. Tak wysoki ekstrakt musiał być ciężki do osiągnięcia w browarze w którym warzył Doctor Brew więc posiłkowano się dodatkiem ekstraktu słodowego.

Na początek dwa zdania o etykiecie. Czarna z srebrnymi, wytłoczonymi napisami, wszystko na świetnym papierze. Pierwsza klasa! Samo piwo też prezentuje się bardzo dobrze. Czarne, nieprzejrzyste. Piana obfita, beżowa, opadająca powoli. W aromacie trochę kawy, trochę czekolady, wszystko przyjemne ale niezbyt intensywne. W smaku na pierwszym planie paloność, czekolada i kawa. Wysycenie na średnim poziomie, pasującym do tak mocnego piwa. Goryczka nominalnie wysoka – 85 IBU, pasuje tutaj jak ulał i wcale nie jest za mocna. Piwo bardzo gęste, ale stosunkowo mało aromatyczne jak na ten ekstrakt. Alkoholu – 12,5%, nie czuć w aromacie, ale już po przełknięciu daje o sobie znać. Pomimo tego, że piwo rozgrzewa już po kilku łykach to piję się dość lekko. W wypiciu połowy szklanki, muszę stwierdzić, ze pije się niebezpiecznie lekko.

Piwo niby jest dość treściwe na ten ekstrakt i alkohol, ale po koniec wydaje mu się nieco brakować ciała. Na pewno do poprawy aromat, przy tych parametrach powinien być bardziej intensywny. Do amerykańskich RISów nieco mu brakuje, ale piwo trzyma poziom przynajmniej przyzwoity. Gdybym miał drugą butelkę to chętnie bym spróbował go po rocznym leżakowaniu, ale jakoś nie było mi dane zakupić większej ilości. Będzie trzeba czekać na kolejne warki.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności – 30/05/2017
Alkohol – 12,5%
Ekstrakt – 27,5%
IBU – 85
Cena – 15,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słody jęczmienne: pale ale, karmelowy, czekoladowy, ekstrakt słodowy, chmiele: Magnum, Chinook, Saaz, drożdże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.