Trzech Kumpli – Novicius

DSC_0832 Trzech Kumpli – Novicius. Na lekko. Po mocnej serii Komesa pora na coś z zupełnie innej beczki. 10,5 ballinga, 4,5% alkoholu czyli lekkie belgijskie ale z Browaru Trzech Kumpli o nazwie Novicius. Browar nazwał to piwo Belgian Single nawiązując to klasztornego dubbla, tripla i quadrupla, single to ma być piwo pojedyncze w tej nomenklaturze. Ma być lekko, ale belgijsko. Na etykiecie utrzymanej w klasztornej stylistyce, ale jednocześnie trzymającej się graficznej serii innych piw z tego browaru wyczytamy o aromacie moreli, brzoskwini i mirabelki i żywym nagazowaniu. Wszystko to ma pochodzić od niewymienionych z nazwy belgijskich drożdży. Zobaczmy jak to ma się do rzeczywistości.

Barwa słomkowa, lekko zamglona. Piana nikła, redukująca się szybciutko do zera. Aromat w pierwszej kolejności kojarzy mi się z hefeweizen, czuję tutaj banany. W tle, nieco schowana, pojawia się też brzoskwinia. W smaku piwo przede wszystkim wydaje się wodniste. W sumie przy tak niskim ekstrakcie nie jest to dziwne, ale poszło to chyba odrobiną za daleko. Goryczka bardzo niska. Wysycenie średnie, nie nazwałbym go raczej żywym. Pomimo wodnistości piwo pozostawia słodkawy posmak. Szczerze mówiąc piwo bardziej niż klasztorne, belgijskie ale przypomina mi rozwodnioną i trochę odgazowana bawarską pszenicę z odrobiną brzoskwini. Piwo pije się bardzo lekko, ale nie powala aromatem ani smakiem.

Plus na pewno należy się Noviciusowi za pijalność. Z zapowiadanych na etykiecie aromatów jest tutaj brzoskwinia. Piwo nie powala, ale jest lekkie i całkiem smaczne. Żeby się nie rozczarować trzeba jednak wybić sobie z głowy skojarzenia z dubblami, triplami itd. Wtedy jest całkiem dobrze.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności – 11/04/2017
Alkohol – 4,5%
Ekstrakt – 10,5%
IBU – ?
Cena – 7,5 zł (sklep specjalistyczny)
Skład: woda, słód jęczmienny, płatki pszenne, chmiel, drożdże.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.