Komes – Russian Imperial Stout

DSC_0826 Komes – Russian Imperial Stout. Na ostro. Ostatnim piwem z niedawnego wypustu browaru Fortuna jest Komes Russian Imperial Stout. Jest to RIS przez duże R – 25 Ballingów, 12% alkoholu. W składzie bogaty zestaw słodów i ekstrakt słodowy, ale bez cukru. Dość nietypowy jest zestaw chmieli: Herkules, Klon-18, Slovianka, ale nie o chmiel tak do końca w tym stylu chodzi. Etykieta tym razem w w niebieskiej kolorystyce. Co najciekawsze, przynajmniej na początek, to cena – za pół litrową butelkę znacznie poniżej dziesięciu złotych. Czyli zdecydowanie przeciwny biegun niż ceny po jakich sprzedawane są RISy z małych browarów kraftowych, które zwykle zaczynają się od 15 złotych za 0,33, a nie rzadko przekraczają 20 czy nawet 30 złotych w detalu. Zobaczmy jak smakuje tani, polski Imperial Stout.

Barwa czarna, nieprzejrzysta. Piana średnio obfita, grubo pęcherzykowa, sycząca. Szybko znika. W aromacie na pierwszym planie czekolada i coś w stylu śliwki w alkoholu. W smaku dość wytrwanie. Jest czekolada i alkohol. Piwo piecze w przełyk już przy pierwszym łyku, zdecydowanie czuć te 12%. Wysycenie obiektywnie patrząc średnie, ale jak na imperialnego stouta to dość wysokie. Piwo pozostawia palony, popiołowy i alkoholowy posmak, niezbyt przyjemny. Treściwość, jak na RISa, średnia. W smaku jest też delikatna kwaskowatość. Piwo pije się ciężko, alkoholowy posmak przeszkadza tutaj najbardziej, jest to coś w stylu nie najwyższych lotów whiskey. W miarę ogrzewania się wychodzi w aromacie nieco rozpuszczalnika.

No coż szału nie ma. W odróżnieniu od porterów, cena nie do końca idzie w parze z jakością. W piwie najbardziej przeszkadza nieułożony alkohol. Póki co piwa nie warto otwierać. Być może za rok, może dwa będzie jeszcze coś z niego. Z tą właśnie nadzieją drugą butelkę pozostawiam w piwnicy razem z porterami. Zobaczymy co z tego będzie.

Ocena ogólna 2/5

Data przydatności – 08/09/2018
Alkohol – 12%
Ekstrakt – 25%
IBU – ?
Cena – ?
Skład: Woda, słody jęczmienne: pilzneński, czekoladowy, monachijski i karmelowy, ekstrakt słodowy jęczmienny, słód żytni, jęczmień prażony, chmiele: Herkules, Klon-18, Slovianka, drożdże górnej fermentacji US-05.
Pasteryzowane. Edycja limitowana 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.