COOP Ale Works – F5 IPA

DSC_0710 COOP Ale Works – F5 IPA. Chmielowe tornado. Kolejne piwo z Ameryki, kolejne IPA w puszce. Tym razem jednak nie z Teksasu lecz z Oklahomy. Dokładniej F5 IPA z browaru COOP Ale Works mieszczącego się w Oklahoma City. Puszka o pojemności 12 oz to typowe opakowanie dla piw w USA, ale ilość informacji na opakowaniu już zadziwia. Mamy tutaj informację i o zawartości alkoholu i IBU i nawet barwę. Poza tym wymienione są chmiele – dobrze w Polsce znany Columbus i nowość (przynajmniej dla mnie) – Falconer’s Flight. Z tym drugim chmielem nie miałem wcześniej przyjemności. I jak później doczytałem, wcale nie dziwne, że to nieznana mi nazwa, gdyż jest to blend o którym piszą Perfect for any Northwest-style IPA, Falconer’s Flight are a blend of Pacific North West hops with tropical, citrus, floral, lemon, and grapefruit tones. Sprawdźmy co z tego wychodzi w piwie.

Barwa złota, piwo lekko zamglone. Piana bardzo słaba, szybko osiada. Aromat intensywny, owocowy, cytrusowy. Wyczuwalna jest też sosna. Wszystko sprawia wrażenie deliktanie słodkawe. W smaku za to piwo jest wytrawne do kości. Goryczka wyczuwalna już przy pierwszym łyku, ale za to bardzo krótka. Bardzo czysta i przyjemna. Z mojego doświadczenia jest to dość typowe dla piw chmielonych Columbusem. Wysycenie średnie, odpowiednie, przyjemne. Piwo bardzo wytrawne, bardzo chmielowe i bardzo gorzkie. West Coast IPA pełną gębą!. Z ciekawostek – na puszce widnieje napis Wind Powered i nadruk Tornado Warning North TX. Nie znam szczegółów ale wiedząc, że Oklahoma graniczy z północnym Teskasem zakładam, że to jakaś lokalna uszczypliwość. Inna ciekawostka – zarówno strona browaru jak i ratebeer podaja wyższe IBU (100) i niższy alkohol (6,8%) niz informacja na opakowaniu. Detal, ale może świadczyć o tym, że zmieniono niedawno recepturę tego piwa.

Piwa próbowałem niecały miesiąc po zakupie w USA, dwa i pół miesiąc od rozlewu. Piwo bardzo pijalne. Wytrawne, ale nie puste. Przyjemnie goryczkowe. Aromat może nie jest tak intensywny jak w innych IPA, ale bardzo przyjemny. Jak dla mnie zdecydowanie warte polecenia West Coast IPA.

Ocena ogólna 4/5

Data rozlewu – 07/07/2016
Alkohol – 7,1%
Ekstrakt – ?%
IBU – 85
SRM – 11
Cena – 8 zł ($12 za sześciopak)
Skład:
– Chmiele: Columbus i Falconer’s Flight

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.