Browar Stu Mostów – Salamander Pale Ale

DSC_0693 Browar Stu Mostów – Salamander Pale Ale. Kolejny prezent z Wrocławia. Po raz kolejny dotarł do mnie prezent od brata z Wrocławia, w tym piwa z wrocławskiego Browaru Stu Mostów. Na początek próbuję Salamander Pale Ale. Jak pisałem przy okazji degustacji hefeweizen Salamander to kraftowa seria piw z tego browaru. Etykieta niczego sobie. Prosta, przejrzysta, z ładnym logotypem. Kapsel firmowy, ten sam na wszystkich piwa z Stu Mostów. Piwo ma jasno bursztynową barwę i jest lekko zamglone. Piana dość skąpa. Aromat średnio intensywny. Jest delikatna nuta słodowa, ale dominują tutaj jednak chmiele. Trochę iglaków, trochę żywicy, trochę cytrusów. Piwo średnio pełne w smaku, wytrawne. W smaku dominuje chmiel, z odrobiną tylko karmelu. Goryczka stosunkowo wysoka, a przynajmniej tak to odczuwam w tym piwie. Smakuje to na znacznie więcej niż 37 IBU podane na etykiecie. Goryczka delikatnie jednak zalega. Wysycenie na średnim poziomie.

Nie ma tutaj szału, ale jest to całkiem przyzwoite American Pale Ale. Aromat początkowo bardzo przyjemny, choć niezbyt intensywny, w miarę ogrzewania robi się mniej porywający. Co dziwne piwo nieco męczy, co w przy tych parametrach jest dziwne. Wraz z obniżaniem się poziomu piwa w szklance wydaje się też coraz bardziej puste w smaku. Co ciekawe, pod sam koniec w aromacie wychodzi coś w stylu brzoskwini. Nie czułem tego w ogóle na początku.

Piwo na starcie zapowiadało się bardzo dobrze, ale niestety z każdym kolejnym łykiem traci na swoich walorach. W momencie degustacji piwo do końca okresu przydatności miało jeszcze grubo ponad trzy miesiące, także nie można tego zwalić na zbyt długie leżakowanie. Salamander Pale Ale nie zachwyca, ale na pewno nie zniechęca do spróbowania kolejnych piw z browaru Stu Mostów.

Ocena ogólna 2/5

Data przydatności – 07/01/2016
Alkohol – 5,1%
Ekstrakt – 12,5%
IBU – 37
Cena – ?
Skład – woda, słody jęczmienne, słody pszeniczne, chmiel, drożdże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.