Brokreacja – The Alchemist

DSC_0687 Brokreacja – The Alchemist. Kolejne amerykańskie IPA. Taki już urok obecnego rynku rzemieślniczego piwa w Polsce, że każdy browar musi warzyć amerykańskie IPA. Ba, nawet co poniektóre, głównie warzą różne odmiany AIPA. To się sprzedaje, to ludzie lubią. Ja nie jestem oryginalny, też to lubię. Dlatego bardzo chętnie biorę na warsztat The Alchemist, piwo z krakowskiego browaru kontraktowego Brokreacja warzącego w browarze w Szczyrzycu. Lanego piwa z Brokreacji napijecie się dość często w krakowskich multitapach, a już na pewno coś będzie zawsze na kranie w Artefakt Cafe przy ulicy Dajwór. Kranów może nie wiele, ale atmosfera dość przyjemna. Ale dość o knajpach, przejdźmy do butelkowej wersji piwa.

Piana bardzo skromna, żeby nie powiedzieć, że marna. Barwa ciemnego złota, dość mocno zamglona. Wygląd może nie zachęca, ale aromat już tak. Bardzo intensywny, z cytrusami na pierwszym planie. Gdzieś dalej kryje się także melon. Jeśli chodzi o zapach to jest wprost rewelacyjnie. Goryczka uderza już od pierwszego łyka. Piwo wytrwane, o intensywnym, chmielowym smaku. Nic dodać, nic ująć rasowe American IPA w polskim wydaniu. Od amerykańskich na pewno różni go brak klarowności. Wysycenie nawet jak na IPA dość niskie, nawet odrobinę za niskie. Nie ma tutaj słodowości, można by powiedzieć, że brakuje nawet odrobiny ciała, choć piwo zdecydowanie nie jest puste.

Piwo jest bardzo intensywne i wyjątkowo smaczne. Ale nie do końca pijalne. Już po pół szklanki wysoka goryczka, połączona z dość wytrawnym smakiem i brakiem ciała robi się męcząca. Według etykiety z 16 stopni Plato jest tu tylko nieco ponad 6% alkoholu i powinno zostać całkiem sporo po fermentacji, to jednak jakoś brakuje tu słodowej kontry do tej mocnej, chmielowej goryczki. The Alchemist piłem kilka razy w wersji beczkowej i wtedy zdecydowanie mi w nim nie przeszkadzała goryczka. Albo gorszy dzień, albo coś poszło tym razem nieco inaczej. Piwo zdecydowanie dla fanów amerykańskiego chmielu. Dla początkujących już nieco mniej, przynajmniej ta konkretna warka.

Ocena ogólna 4/5

Data przydatności – 08/02/2017
Alkohol – 6,4%
Ekstrakt – 16%
IBU – 85
Cena – 7,9 zł (sklep specjalistyczny)
Skład:
– Słody: Pale Ale, Wiedeński, Monachijski typ II, Pszeniczny
– Chmiele: Citra, Cascade, Mosaic, Amarillo, Warrior
– Woda, drożdże US-05
Pasteryzowane, niefiltrowane. Wyprodukowane w Szczyrzyckim Browarze Cystersów Gryf.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.