Beskydský pivovárek – Summer Day Ale

DSC_0652 Beskydský pivovárek – Summer Day Ale. Kraft po czesku. Czeskiego piwa z większych i mniejszych browarów przewinęło się tutaj sporo. Ale chyba pierwszy raz pod strzechy trafia coś co można nazwać czeskim piwem rzemieślniczym. Pora spróbować co tam warzy Beskydský pivovárek v Ostravici znajdujący się na Morawach (a może geograficznie to jednak Beskidy?) blisko polskiej granicy, a jeszcze bliżej granicy z Słowacją. Miałem okazję wcześniej próbować świeżego Oregon India Pale Ale z tego browaru i było rewelacyjne, także przy następnej okazji zakupiłem dwa kolejne piwa z tego browaru. Na pierwszą próbę idzie pale ale. Opakowanie iście kraftowe. Litrowa butelka pet z ręcznie naklejaną samoprzylepną etykietą. Bardziej kraftowo już chyba być nie może.

Piwo prawie klarowne, barwa słomkowa, może ciut ciemniejsza. Piana obfita, grubo pęcherzykowa, ale opada bardzo powoli. Wysycenie wysokie. Aromat ziołowy, kwiatowy, trawiasty z delikatną nutą cytrusa. W smaku zdecydowanie wytrawne, z dość wysoką goryczką. Nieco wodniste, puste w odczuciu. Jest też delikatnie kwaskowe, a w miarę ogrzewania pojawia się delikatna stęchlizna, ale na umiarkowanym poziomie. Pije się bardzo lekko.

Piwo niestety nie zachwyca. Moja druga przygoda z beskidzkim browarem wypadła dużo bladziej niż pierwsza. Może to czeskie chmiele, może fakt, że jest to tylko dziesiątka. Niby aromat nie taki zły, ale jednak nie wolny od delikatnych wad. Niby fajne, bo pije się lekko, ale jednak odrobiny ciała brakuje. Na pewno jest go tutaj mniej niż w popularnych czeskich desitkach, których spróbowałem sporo. Dwa słowa jeszcze o cenie, piwo zakupione w Polsce za 15 zł za litrową butelkę, czyli cena jak za przeciętne polskie piwo rzemieślnicze. Niby OK, ale jakoś w przypadku czeskiego piwa przyzwyczajony jestem do odrobinę niższych cen. Beskydský pivovárek to browar wart uwagi, a może nawet odwiedzin, ale Summer Day Ale już jednak nieco mniej. Szkoda, bo oczekiwania miałem naprawdę wysokie.

Ocena ogólna 2/5

Data przydatności – 04/10/2016
Alkohol – 4,2%
Ekstrakt – 10
IBU – ?
Cena – 15 (1 litr, sklep specjalistyczny)
Skład: Beskydská voda, hanacke ječné slady, zatecke chmely (Premiant, ŽPČ)
Nefiltrovane a nepasteryzovane pivo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.