Bernard Bohemian Ale

DSC_0649 Bernard Bohemian Ale. Ale po czesku. Tym razem będzie ciekawostka. Piwo z znanego czeskiego browaru Bernard. Piwa z tego browaru rzucają się w oczy na sklepowej półce z powodu opakowania. Cześć z nich pakowana jest w gustowne butelki z patentowym zamknięciem. Tym razem butelka z kapslem, ale też jak na czeskie piwo mało typowa. Zdobiona butelka 0,33 litra podobna nieco do Steine. Do tego nietuzinkowy kapsel z naniesioną fakturą. Etykieta dość tradycyjna, za tu z rzucającym się w oczy napisem Craft Beer. Poza opakowaniem, nietypowa jest też zawartość. Nie jest to lager, a ale. W dodatku mocne – 8,2% alkoholu. Powinno się nam tutaj szykować coś w stylu belgijskich Strong Ale, ale zobaczymy.

Piana obfita, ale szybko się redukuje. Aromat intensywny, cytrusowy. I to nie cytrusowy w stylu amerykańskich IPA, a bardziej w kierunku skórki z cytryny. Można tu się doszukać delikatnego podobieństwa do witbiera w aromacie. Poza wspomniana cytryną, są też ciężkie dla mnie do zidentyfikowania przyprawy. Barwa złota, piwo w pełni klarowne. W smaku piwo jest także delikatnie cytrusowe. Wytrawne, ale pełne w smaku. Piwo jest delikatnie piekące w przełyk. Goryczka jest dość wysoka, ale chyba bardziej alkoholowa niż chmielowa. Trochę to idzie w kierunku belgijskiego blonda, trochę w kierunku witbiera, głównie w aromacie. Wysycenie na średnim poziomie. Piwo jest delikatnie kwaskowe i delikatnie pieprzowe. Nie wiem jakich użyto tu drożdży ale efekt jest co najmniej ciekawy. Po chwili zaczyna wychodzić alkohol, ale pomimo tego piwo i tak jest dość dobre.

Pierwszy plus dla piwa za ładne opakowanie, drugi za nietypowy jak na Czechy styl, trzeci za całkiem przyjemny aromat. Na mały minus zapisuje się wychodzący na wierzch alkohol. 1 + 1 + 1 – 1 dawałoby 2, ale dodam jeszcze + 1 za cenę. Za mniej niż pięć złotych nieprosto kupić piwo w takim stylu.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności – 30/08/2017
Alkohol – 8,2%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – 4,49 (Lidl)
Skład: Woda, słód jęczmienny, cukier, chmiel, drożdże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.