Raduga – African Queen

DSC_0593 Raduga – African Queen. Aframon i Gozdawa. Jak do tej pory piwa z browaru Raduga mnie raczej nie zawodziły. Szaleństwa może nie było, ale zawsze trzymały przyzwoity poziom. Małżonka zakupiła mi African Queen, także pora spróbować czegoś nowego z tego browaru. Nazwa piwa jak to zwykle w przypadku Radugi filmowa. The African Queen to film z 1951 z Humphrey Bogart’em i Katharine Hepburn w rolach głównych. Filmu nie widziałem, ale może będzie kiedyś jeszcze okazja. Ciekawy jest także swoisty podtytuł na etykiecie – Aframon American Pale Ale. Aframon to bylina z rodziny imbirowatych rosnąca w Afryce. Używany jest jako przyprawa, ale nie miałem okazji jej używać i szczerze mówiąc nie mam pojecia jak smakuje. Spróbujmy więc jak, o ile w ogóle, objawia się jego dodanie do piwa.

Piwo jest lekko zmętnione. Piana znikoma. Aromat za to bardzo intensywny. Przyprawowy, pieprzowy, chmielowy. Bardzo ciekawie się to zapowiada. W smaku piwo stosunkowo wytrawne. Wysycenie niskie. Goryczka początkowo średnia, lecz wydaje się coraz intensywniejsza z każdym łykiem. Pieprzowe nuty wnosi chyba dodatek aframonu. Amerykańskie chmiele są wyczuwalna, ale nieco schowane za dominującą przyprawą. Przy ekstrakcie 13,1% i tylko 4,7% alkoholu brakuje tu nieco ciała, piwo wydaje się delikatnie wodniste. Piwo pije się dość lekko, ale goryczka delikatnie zalega. Chmiel bardziej niż w aromacie objawia się w smaku, ale i tu jest delikatna pikantność od przypraw.

Piwo jest na pewno ciekawe. Aframon wnosi intensywną i ciekawą pikantność zarówno w aromacie jak i smaku. Czy piwo byłoby gorsze bez tego dodatku? Cieżko powiedzieć. Czy byłoby lepsze gdyby tej pikantności było trochę mniej? Chyba tak. Przy dość niskim ekstrakcie aframon dominuje to piwo. Może lepiej grałoby to przy szesnastce. Ciekawostką w tym piwie są też drożdże. Zamiast Safale US-05 używanych przez większość browarów do pale ale użyto tutaj drożdży z Gozdawy. Osobiście korzystałem z drożdży tej firmy tylko raz i nie byłem zachwycony, to tutaj US West Coast chyba się sprawdziły, choć to nie drożdże w tym piwie grają pierwsze skrzypce.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności – 15/12/2016
Alkohol – 4,7%
Ekstrakt – 13,1%
IBU – 45
Cena – ?
Skład:
– Słody: jęczmienny, pszeniczny
– Chmiel: Citra, Simcoe, Cascade, Centennial, Magnum
– Woda, drożdże Gozdawa US West Coast, aframon
Niefiltrowane, niepasteryzowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.