Bytów – Polka Pils

DSC_0585 Bytów – Polka Pils. Pils za (nieco ponad) 3 złote? W internecie krąży legenda o mitycznym pilsie za trzy złote. Polka kosztuje trzy złote z groszami i ma pils w nazwie. Może to jest to mityczne piwo? Polka ma za sobą burzliwą historię. Piwo o tej nazwie warzono najpierw w browarze w Wąsoszu. Ale na skutek rozejścia się wspólników zaangażowanych w ten projekt, Wąsosz zaczął warzyć podobne piwo pod nazwą Marynka Pils, a marka Polka Pils zaczęła być warzona w Bytowie. Próbowałem kiedyś Polki z Wąsosza, ale degustowane teraz przeze mnie piwo to już Polka z Bytowa. Historia nieco zawiła, ale mamy na sklepowej półce lekkie, dobrze zapowiadające się piwo.

Ekstraktu mamy tutaj tylko 9,5%, a alkoholu 4,5% czyli powinno to być lekkie, dobrze odfermentowane, wytrawne piwo. Przekonajmy się zatem jak to smakuje. Piana obfita, ale niezbyt ładna, grubopęcherzykowa. Siada dość szybko, zostaje jednak całkiem solidna czapa. Barwa złota, dość mocno zamglona, czyli nietypowo jak na pilsa. Aromat słodowy, z przebijającym się chmielem. Dominuje nuta ziołowa od chmielu. Wysycenie bardzo wysokie, chyba nawet zbyt wysokie, bo piwo powoli zaczyna wyłazić z butelki po otwarciu. Nie ma na szczęście gashingu. W smaku piwo bardzo lekkie, nieco wodniste, ale akceptowalne. Delikatnie kwaskowate. Goryczka niestety niska, jak dla mnie za niska jak na piwo mieniące się pilsem. Sporo osadu na dnie butelki zostało. Jak na piwo które nie było refermentowane to zdecydowanie za dużo tego osadu. Po pół szklanki zaczyna być wyczuwalna goryczka. Może jednak tak źle z nią wcale nie jest.

Etykieta z blondynką w stroju ludowym. Jakoś szczególnie ta etykieta piękna nie jest, ale blondynka już całkiem, całkiem. Piwo jednak nie robi szału. Ani w aromacie, ani w smaku, ani tym bardziej w wyglądzie. Przeszkadza trochę zbyt wysokie wysycenie. Ale poza tym trzeba uczciwie powiedzieć, że jest całkiem przyzwoicie. Piwo pije się lekko i przyjemnie. Nie absorbuje zbyt mocno, ale także nic, poza wysyceniem, tutaj nie przeszkadza.

Ocena ogólna 3/5

Data przydatności – 09/11/2016
Alkohol – 4,5%
Ekstrakt – 9,5%
IBU – ?
Cena – 3,79 zł (Delikatesy Centrum)
Skład:
– Słody: pilzneński, monachijski
– Chmiele: Iunga, Sybilla, Marynka
– Woda, drożdze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.