Kult

DSC_0564 Kult. Reklama szeptana. Zwykle nie jestem podatny na reklamę, przynajmniej tak mi się wydaje, ale na rekomendacje już bardziej. Zwłaszcza gdy rekomenduje Docent z polskieminibrowary.pl. Zauważywszy w Tesco polecanego Kulta postanowilem go spróbować. Na pewno zachęca do tego cena – 3,29 zł za półlitrową butelkę. Ciekawostką jest także to, że jest to piwo białoruskie. Przez wiele lat prowadzenia strony jakoś nigdy nie było okazji spróbować piwa z Białorusi. Patrząc na etykietę można by pomylić to go z piwem niemieckim, napisy Seit 1516Weißbier zdecydowanie nasuwają skojarzenie z naszym zachodnim, a nie wschodnim sąsiadem. Z tyłu mamy już polską etykietę z dość nietypowymi jednak jak na nasz rynek treściami. Oprócz składu i informacji o producencie, wyczytamy też, że piwo zawiera niemniej alkoholu niż 5ml/100ml, czyli 25ml na pół litrową butelkę. Oraz szczególową informację o wartości odżywczej, między innymi kaloryczność – 45 kcal na 100ml. Poza tym jest obszerna lista schorzeń które są przeciwskazaniem do spożywania alkoholu. I co najbardziej rzuca się w oczy, wielki napis – Częste picie piwa szkodzi zdrowiu

Po takiej ilości ostrzeżeń trzeba się zastanowić dwa razy przed otwarcie butelki. Mi to zastanawianie zajęło kilka godzin, akurat tyle aby piwo zdąrzyło się schłodzić. Kult to piwo o jasnej, złotej barwie, zmętnione. Piana średnio obfita, ale bardzo trwała. W aromacie na pierwszym planie banany, nieco w tle goździki. W smaku jeszcze więcej bananów. Piwo wytrawne, ale nie sprawia wrażenia pustego. Wysycenie na średnim poziomie, jak na styl możnaby nawet powiedzieć, że nieco za niskie. Piwo pije się bardzo przyjemnie. Goryczka niska, ale zauważalna. Drożdżowego osadu na dnie niewiele. Ogólnie to jest tu wszystko czego po typowym Hefeweizen można się spodziewać. Bez kombinacji, klasycznie.

Oprócz nietypowej kontretykiety, mamy też tutaj niespotykaną na naszym rynku butelkę. Ciężka, z wysokim kołnierzem. Coś co świetnie nada się do ponownego użycia w browarze domowym. Jeśli chodzi o samo piwo to Kult to bardzo przyzwoity weizen. Patrząc przez pryzmat ceny to nawet lepiej niż przyzwoity. Białoruski Kult jest świetną alternatywą nie tylko dla pszenicy z czeskiego Primatora, która dostępna jest w podobnej cenie, ale także dla trochę droższych piw niemieckich. Może nie jest to najlepszy weizen jakiego w życiu piłem, ale zdecydowanie wart jest polecenia.

Ocena ogólna 4/5.

Data przydatności – 7/10/2016
Alkohol – 5%
Ekstrakt – 12%
IBU – ?
Cena – 3,29 zł (Tesco)
Skład: Woda, słód piwowarski pszeniczny jasny, słód piwowarski jęczmienny jasny, chmiel granulowany, drożdże. Niefiltrowane, pasteryzowane.  Producent – OAO Krynica, Białoruś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.