Tesco Finest – Unfiltered Ale

DSC_0562 Tesco Finest – Unfiltered Ale. Tesco w wersji premium. Jakiś czas temu w Tesco pojawiła się seria piw pod marką Tesco Finest. I nie chodzi tu low-cost’owe lagery które ma każda większa sięć pod marką własną, ale o piwo z zdecydowanie wyższego segmentu. Podobno w Wielkiej Brytanii piwa pod tą marką warzy dla Tesco sam Brewdog. Wszystkich którzy mają nadzieję na Brewdog’owe piwo w Polsce za 3,99 zł muszę jednak zmartwić. To co dostępne jest w Polsce pod tą marką to piwo warzone przez niewymieniony z nazwy browar na Słowacji. Słowackie piwowarstwo nie słynie z Pale Ale, IPA czy Porterów, a takie znajdują się w tej serii, ale nie skreślajmy piwa już na starcie i dajmy mu szansę.

Pierwsze próbowane przeze mnie piwo z tej serii to Unfiltered Ale. Po opisie na butelce ciężko stwierdzić czy będzie to raczej brytyjska czy amerykańska odmiana, ale już po otwarciu butelki dość szybko się to klaryfikuje. Piwo jest zmętnione. Weizen to to nie jest, ale nie jest to też delikatna opalizacja. Piana średnio obfita, ale drobna i prezentuje się dość dobrze. Aromat typowy dla amerykańskiego Pale Ale czy nawet IPA. Jest bardzo intensywny, dominują tutaj owoce tropikalne. W smaku piwo zdecydowanie wytrawne, do tego z wysoką goryczką. Wysycenie nie za wysokie, na średnim, odpowiednim poziomie. Piwo pije się bardzo lekko. Już po kilku łykach można by to pomylić z co poniektórymi lżejszymi IPA czy mocniejszymi Session IPA. Goryczka i aromat powyżej tego do czego przyzwyczaiły nas browary w American Pale Ale.

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony. Piwo zdecydowanie przewyższyło moje oczekiwania. Za 4 złote dostajemy butelkę 0,33 bardzo przywoitego American Pale Ale. Nie jest to może bardzo tanio, ale odrobinę mniej trzeba zapłacić za polskie piwo rzemieślnicze, które także można dostać w Tesco. Jeżeli pozostałe piwa z tej serii trzymają ten sam poziom to może być hit, jeśli tylko to, to i tak mamy przynajmniej jedną perełkę. Z ciekawostek warto jeszcze zauważyć, że to piwo pod marką Tesco Finest przeznaczone jest do dystrybucji w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji. Także gdybyście kiedyś byli w potrzebie w tym regionie Europy, to śmiało można sięgać po Tesco Finest Unfiltered Ale.

Data przydatności – 9/12/2016
Alkohol – 5,2%
Ekstrakt – ?
IBU – ?
Cena – 3,99 zł (Tesco)
Skład: Woda, słód pszeniczny, słod jęczmienny, chmiel, drożdze.
Wyprodukowane na Słowacji dla Tesco. Niefiltrowane, pasteryzowane.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.