Konstancin IPA

DSC_0553 Konstancin IPA. Czarnków w natarciu. Po piwach warzonych na zlecenie Doctor Brew w browarze w Kamionce czas na piwo pod marką Konstancin warzone w tym samym browarze. Patrząc na etykietę nie można się po tym piwie spodziewać za wiele. Jakaś piękna to ona nie jest. Biały napis IPA Edycja Limitowana na niebieskim pasie. Ale już jak spojrzeć na kontrę to robi się ciekawie. Zestaw czterech słodów i trzech wyśmienitych amerykańskich chmieli: Citra, Mosaic, Chinook. Przy takim składzie to chyba ciężko coś zepsuć. Poza oczywistymi wadami w piwie wynikającymi z wadliwego procesu zacierania czy fermentacji można zepsuć jeszcze recepturę. Jedyne zagrożenie jakie tu widzę to potencjalna nadmiarowa karmelowość, ale nie wyprzedzajmy faktów.

Piana niezbyt obfita i błyskawicznie osiada. Barwa ciemnej miedzi, do tego delikatne zmętnienie. Barwa trochę mnie martwi, ale spróbujmy. W aromacie dominuje słód i to czego się bałem – karmel. Chmielu tutaj nie czuć. Wysycenie na niskim poziomie. W smaku piwo pełne, słodowe i znów karmelowe. Na szczęście skontrowane jest to wysoką goryczką. Piwo wytrawne, karmel przebija się w aromacie i smaku, ale nie wnosi za dużo słodyczy. Goryczka zalegająca, ale o tym uprzedzali juz na etykiecie pisząc niebywałą rzecz – Obficie chmielone piwo z intensywną, ale jednocześnie łagodną goryczką, długo utrzymującą się na języku. Zdanie o intensywnej i długo utrzymującej się goryczce jest jak najbardziej prawdziwe, juz kolejne mówiące o wyraźnym, chmielowym aromacie już nieco mniej.

W tym piwie brakuje przede wszystkim aromatu chmielowego, brakuje też go nieco w smaku. Goryczka na przyzwoitym poziomie, ale niestety zalega. Na mój gust to piwo idzie bardziej w kierunku angielskiego IPA niż amerykańskiego. Chcąc napić się stosunkowo łatwo dostępnego India Pale Ale lepiej już siegnąć w supermarkecie po Atak Chmielu, który stał dosłownie dwie półki dalej i był droższy o jakieś 2 czy 3 złote. W tym przypadku warto dopłacić różnicę.

Ocena ogólna 2/5.

Data przydatności – 11/2016
Alkohol – 6,3%
Ekstrakt – 16,5%
IBU – ?
Cena – 5,89 zł (Carrefour)
Skład:
– Słody: pale ale, monachijski, karmelowy jasny, pszeniczny
– Chmiele: Citra, Mosaic, Chinook
– Woda, drożdże
Piwo pasteryzowane, niefiltrowane. Uwarzone w Browarze Czarnków w Kamionce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.