Browar Zamkowy Cieszyn – Cieszyńskie West Coast IPA

DSC_0547 Browar Zamkowy Cieszyn – Cieszyńskie West Coast IPA. Piwo pracownicze. West Coast IPA z Cieszyna to rezultat konkursu piw pracowniczych, warzone według zwycięskiej receptury Kamila Morawskiego. A przynajmniej taką informację można wyczytać na stronie internetowej browaru. W ofercie piw z Cieszyna od dłuższego czasu jest już mocarne Double IPA także uzupełnienie portfolio o znacznie lżejsze IPA to zdecydowanie dobry kierunek. Ogólnie patrząc to zmiany strukturalne które zaszły w Grupie Żywiec chyba na dobre wyszły Cieszynowi. Browar zamiast tłuczenia kolejnych hektolitrów euro lagera wypuszcza w sumie dość ciekawe piwa. Przejdźmy jednak to West Coast IPA.

Piwo jest delikatnie zmętnione, a na dnie została odrobina drożdżowego osadu. Barwa bursztynowa. Piana umiarkowanie obfita, znika dość szybko. W aromacie na pierwszym planie nowofalowe chmiele. Są i cytrusy i melon i odrobina nafty. Australijski chmiel Galaxy zawsze mi się kojarzył z melonami i to zdecydowanie tutaj czuć. Mosaic daje za to czasem nuty naftowe i to też tu jest. Spod chmielu przebija się też odrobina słodowości. Aromat jest bardzo przyjemny, choć nie tak intensywny jak w najlepszych polskich rzemieślniczych IPA. W smaku piwo jest zdecydowanie wytrawne. Goryczka średnio wysoka. Intensywna, ale krótka. Wysycenie na niskim poziomie, świetnie tutaj to pasuje. Piwo zdecydowanie wysoce pijalne. To jest zupełnie co innego niż Double IPA z Cieszyna. Nie czuć tutaj alkoholu. Aromat może nie jest aż tak intensywny, ale zdecydowanie przyjemny.

Ekstrakt początkowy na poziomie 13 stopni Ballinga wydaje się dość niski jak na IPA, delikatnie poniżej skali dla American India Pale Ale według BJCP. Przy goryczce co prawda wysokiej, ale też nie przesadnie i średnio intensywny aromacie dość śmiało według mnie można by to piwo chyba podciągnąć pod kategorię American Pale Ale. Nie jest to złe piwo, ale w porównaniu do co lepszych polskich browarów rzemieślniczych wypada jednak przeciętnie. Trzeba jednak przyznać, że na tle poczciwego Brackiego lagera może olśnić nie jednego piwosza.

Ocena ogólna 3/5.

Data przydatności – 26/10/2016
Alkohol – 5,8%
Ekstrakt – 13%
IBU – ?
Cena – 7,99 zł (Delikatesy Centrum)
Skład:
– Słody: jęczmienne: Pilzneński, Wiedeński, Carapils; pszeniczny Carawheat
– Chmiele: Galaxy, Mosaic, Chinook
– Woda, Drożdże US-05.
Piwo pasteryzowane.

2 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.