Krajcar – Specjal

DSC_0540 Krajcar – Specjal. Prosto z Żywca. Tyle, że nie z Browarów Żywiec należących do koncernu Heineken, a z Żywieckiego Browaru Rzemieślniczego Krajcar. Mialem okazję już próbować Koźlaka, Mocne i Marcowe, ale na wycieczkę do Żywca nie udało się jeszcze wybrać. Będzie trzeba chyba coś zaplanować jak tylko zrobi się nieco cieplej. Tymczasem przejdźmy do Specjala, którego sprezentowała mi teściowa.

Piwo tradycyjnie w bączku 0,33 litra. Tradycyjnie nie powala też etykieta. Ale przejdźmy do samego piwa. Piana umiarkowanie obfita, drobno pęcherzykowa, kremowa. Redukuje się powoli i prezentuje się ładnie. Barwa coś pomiędzy ciemnym złotem i jasnym bursztynem. Trzeba chyba sobie sprawić próbnik z skalą EBC/SRM i zacząć być bardziej precyzyjnym. W każdym razie kolor z gatunku tych ładnych. W aromacie przebija się delikatna nuta chmielowa oraz równie nienarzucająca się część słodowa. Wysycenie jest na niskim poziomie. Piwo pije się bardzo przyjemnie. Goryczka trochę wyższa niż to do czego przyzwyczaiły nas koncernowe lagery. Smak pełny, bez niespodzianek. Jest i odrobina chmielu jak i słodowości. Zdecydowanie coś przyjemnego się w tym piwie dzieje.

Trzy zdania jeszcze o opakowaniu. Etykieta jest dość słaba. Zarówno jeśli chodzi o projekt jak i wykonanie. Nie byłem na miejscu także nie wiem, ale wychodzi mi na to, że piwo nalewane jest z kega do butelek, a etykiety ręcznie naklejane. Piwo piję dwa tygodnie po przewiezieniu z browaru, ale na szczęście przez ten czas trzymane było w lodówce i za wiele  ze swojego smaku nie straciło, a co ważniejsze nie zepsuło się. Na plus drewniana skrzyneczka w jaką pakowane jest sześć sztuk piwa.

Podsumowując, piwo smakuje lepiej niż wygląda z zewnątrz. Ale niczego nie urywa. Będąc w Żywcu warto chyba jednak spróbować. Raczej jednak nie ma po co go szukać poza lokalem.

Ocena ogólna 3/5.

Data przydatności – ?
Alkohol – 4,6%
Ekstrakt – ?
IBU – 35
Cena – ?
Składu szczegółowo nie podano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.